[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/05\/04\/xl.png","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/05\/04\/100x73\/xl.png","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/05\/04\/xl.png","size":"505.54","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]

Kallas: Evropa mora jačati otpornost i povezivanje u vrijeme globalnih prijetnji

Visoka predstavnica Evropske unije Kaja Kallas izjavila je danas, uoči sastanka Evropske političke zajednice (EPC) u Jerevanu, da Evropa nije samo geografija, već zajednica vrijednosti i principa, naglasivši važnost Kavkaza u trenutnim geopolitičkim okolnostima.

Kallas je pozdravila učešće Kanade na sastanku, ističući da je tema povezivanja i otpornosti na prijetnje posebno značajna u kontekstu rata u Iranu.

Komentirajući najavu povlačenja američkih trupa iz Evrope, ocijenila je da to pokazuje potrebu jačanja evropskog stuba u NATO‑u.

- Američke trupe u Evropi ne štite samo evropske, već i američke interese - rekla je Kallas.

Govoreći o Armeniji, naglasila je da predstojeći izbori u toj zemlji otvaraju evropsku perspektivu, ali da odluka ostaje na armenskim građanima.

Osvrnula se i na značaj tzv. Srednjeg koridora, ističući da je diversifikacija trgovinskih ruta ključna za smanjenje rizika i jačanje povezanosti.

izvor;FENA

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!