[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/01\/16\/l-a4dd2320126ebd6babe4624c5fca423c.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/01\/16\/100x73\/l-a4dd2320126ebd6babe4624c5fca423c.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/01\/16\/l-a4dd2320126ebd6babe4624c5fca423c.jpg","size":"112.79","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]

Japan i SAD se dogovorili o proširenju saradnje na raketnom programu i vojnim vježbama

Tokio i Washington su se u petak složili da povećaju zajedničku proizvodnju obrambene opreme, uključujući rakete, i prošire svoje vojno prisustvo u vodama jugozapadno od kopnenog Japana, dok Kina pojačava pritisak na svog azijskog susjeda.

Sporazum je postignut nakon što se japanski ministar odbrane Shinjiro Koizumi sastao sa šefom Pentagona Peteom Hegsethom u Washingtonu, gdje su se također obavezali na daljnju saradnju u lancima snabdijevanja, uključujući kritične minerale.

Japan je upleten u žestoku diplomatsku svađu s Kinom, izazvanu sugestijom premijerke Sanae Takaichi u novembru da bi Japan mogao vojno intervenirati ako Kina napadne Tajvan.

Kina, koja Tajvan smatra svojom teritorijom, ljutito je reagirala, blokirajući izvoz robe "dvojne namjene" u Japan s potencijalnom vojnom primjenom, što je potaknulo zabrinutost u Tokiju da bi Peking mogao ugušiti zalihe prijeko potrebnih rijetkih zemalja.

Kako "sigurnosno okruženje brzo postaje ozbiljno" u Aziji, "dva ministra su potvrdila da japansko-američki savez ostaje apsolutno nepokolebljiv", navodi se u saopštenju koje je objavilo japansko ministarstvo odbrane.

Složili su se da dalje unaprijede zajedničku proizvodnju raketa zrak-zrak i presretača zemlja-zrak.

Saveznici su se također složili da rade na proširenju "sofisticiranijih i praktičnijih zajedničkih vježbi na raznim lokacijama, uključujući jugozapadnu regiju", navodi se u saopštenju.

Jačanje odbrane oko takozvane regije "Jugozapad", koja uključuje područja poput suptropskog ostrva Okinawa, jedan je od glavnih prioriteta Japana.

Okinawa, dom velike većine američkih vojnih baza u Japanu, služi kao ključna američka ispostava za praćenje Kine, Tajvanskog moreuza i Korejskog poluostrva, a i Tokio i Washington naglašavaju njen strateški značaj.

Tokio je također stalno povećavao svoj vojni budžet, uključujući i decembar kada je desničarska vlada Takaichija odobrila rekordnih devet biliona jena za odbrambene troškove za predstojeću fiskalnu godinu.

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!