Europska komisija ocijenila je da predstavnici vlasti u Crnoj Gori nisu uspjeli pokazati angažiranje u pogledu reformske agende na putu ka članstvu u Europskoj uniji (EU).
"Polarizacija političkih tenzija i izostanak angažmana između političkih stranaka i neuspjeh u izgradnji konsenzusa o ključnim pitanjima od nacionalnog interesa nastavljeni su i doveli su do pada dvije razdvojene vlade tijekom glasanja o nepovjerenju", navodi se u dokumentu koji bi trebala usvojiti Europska komisija.
U izvješću se ocjenjuje da je sporazum sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC) imao utjecaja na političku atmosferu i da je izazvao rast tenzija.
Crna Gora općenito održava dobre bilateralne odnose s drugim zemljama u regiji u procesu proširenja i sa susjednim državama članicama EU, a odnosi sa Srbijom "ostaju izazovni", ali obje strane signaliziraju veću spremnost za resetiranje odnosa i rad na rješavanju otvorenih pitanja, stoji u izvješću.
U dokumentu se ocjenjuje da je postignut samo ograničen napredak u borbi protiv korupcije, i da su prošlogodišnje preporuke Europske komisije predstavnici vlasti u Crnoj Gori samo djelomično ispunili.
Europska komisija navodi i da nije postignut napredak u pogledu sveobuhvatne reforme izbornog pravnog i institucijskog okvira, uključujući preporuke Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS) i Ureda za demokratske institucije i ljudska prava (ODHIR) nakon promatračke misije parlamentarnih izbora u Crnoj Gori održanih 2020. godine.
Visoku ocjenu Crna Gora u izvješću ima po pitanju usklađivanja s vanjskom politikom EU i da je zemlja u potpunosti uskladila sve odluke EU, uključujući restriktivne mjere EU nakon napada Rusije na Ukrajinu.
Paket proširenja zajedno s odvojenim izvješćima za svaku zemlju koja je u procesu europskih integracija, Evropska komisija će objaviti 12. listopada, prenosi Radiotelevizija Crne Gore.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.