[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/06\/05\/xb_2.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/06\/05\/100x73\/xb_2.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/06\/05\/xb_2.jpg","size":"104.69","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]

Iz Une kod Bihaća uklonjena minsko-eksplozivna sredstva zaostala iz ratova, slijedi njihovo uništavanje

 Ronioci Specijaliziranog tima za uklanjanje neeksplodiranih ubojnih sredstava Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ), uz podršku pripadnika Voda za spašavanje na vodi i pod vodom Službe civilne zaštite Grada Bihaća te članova Ronilačkog kluba „Neptun“, uklonili su iz rijeke Une više minsko-eksplozivnih sredstava zaostalih iz posljednjeg i Drugog svjetskog rata. Pronađena sredstva bit će uništena na poligonu za uništavanje neeksplodiranih ubojnih sredstava na Grabežu.

Kako je pojasnio starješina Specijaliziranog tima FUCZ-a za uklanjanje eksplozivnih sredstava Enver Grahić, aktivnosti čišćenja riječnih korita i drugih lokacija u Unsko-sanskom kantonu provode se planski svake godine, s posebnim fokusom na područja koja svakodnevno koriste građani i turisti.

- Najčešće radimo na lokacijama oko gradskog mosta gdje je velika frekvencija ljudi, zbog čega je uklanjanje ovakvih sredstava od posebnog značaja za sigurnost građana - kazao je Grahić.

Prema podacima Federalne uprave civilne zaštite, godišnje na području Federacije BiH zaprimi se i do 1.700 prijava o pronalasku neeksplodiranih ubojnih sredstava, što obuhvata između 3.000 i 3.500 različitih eksplozivnih naprava, uključujući ručne i avionske bombe.

Podršku realizaciji akcije pružila je Služba za civilnu zaštitu Grada Bihaća, koja je na raspolaganje stavila ljudstvo, čamce i drugu potrebnu opremu.

Pomoćnik gradonačelnika Bihaća za civilnu zaštitu Mirsad Šehić istakao je da je Federalna uprava civilne zaštite pripremila plan uklanjanja, dok je gradska služba osigurala logističku podršku pripadnicima jedinice za spašavanje na vodi i pod vodom.

Značajan doprinos akciji dali su i članovi Ronilačkog kluba "Neptun" iz Bihaća, koji kroz svoje redovne ekološke aktivnosti često nailaze na opasna sredstva u koritu Une.

Predsjednik kluba Ervin Kasupović podsjetio je da su tokom ranijih akcija čišćenja rijeke od otpada pronašli četiri neeksplodirana ubojna sredstva, nakon čega su o njihovoj lokaciji obavijestili Federalnu upravu civilne zaštite radi sigurnog uklanjanja.

Iz Civilne zaštite Grada Bihaća ponovo su apelirali na građane da u slučaju pronalaska neeksplodiranih ubojnih sredstava ne pokušavaju samostalno rukovati njima, već da obilježe mjesto pronalaska i o tome odmah obavijeste policiju ili nadležne službe civilne zaštite.

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!