[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/07\/01\/1280px-zeneva-panoramio-avu-edm-1.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/07\/01\/100x73\/1280px-zeneva-panoramio-avu-edm-1.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/07\/01\/1280px-zeneva-panoramio-avu-edm-1.jpg","size":"134.92","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Ekonomija

ILO - Ove godine nema povratka na predpandemijski nivo

Prognoze za globalno tržište rada u drugoj polovici 2020. godine su "vrlo neizvjesne" i predviđeni oporavak neće biti dovoljan da se stopa zaposlenosti ove godine vrati na predpandemijske nivo, objavila je Međunarodna organizacija rada (ILO).

U svom posljednjem izvještaju, ova UN-ova agencija je navela da je pad radnih sati na globalnom nivou "znatno lošiji nego što je to ranije procijenjeno" u prvoj polovici godine. SAD je bila najteže pogođena regija i izgubila je 18,3 posto radnih sati.

Širom svijeta, procijenjeno je da je u drugom tromjesečju izgubljeno 14 posto radnih sati, što je ekvivalentno 400 miliona radnih mjesta sa punim radnim vremenom, naveo je ILO.

Procjenjuje se da će gubici radnog vremena vjerovatno i dalje biti 4,9 posto u četvrtom tromjesečju, što je 140 miliona radnih mjesta sa punim radnim vremenom. Prema pesimističnom scenariju u takozvanom drugom valu pandemije ta bi brojka mogla porasti na 11,9 posto ili 340 miliona radnih mjesta, navodi se u izvještaju.

- Procijenjeno je da su štete od pandemije znatno gore po tržište rada. Dakle, neće biti jednostavnog ili brzog oporavka - rekao je Guy Ryder, generalni direktor ILO-a, na konferenciji za novinare u Ženevi.

Izvještaj obuhvata zaposlene koji rade kraće sate, koji su otpušteni, izgubili su posao ili su povučeni s tržišta rada.

U izvještaju se također navodi da se posljedice značajnije osjete u zemljama u razvoju.

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!