Hrvatsko ministarstvo pravosuđa i uprave izvijestilo je kako je u srijedu odgođeno tek 38 posto ročišta, odnosno 1099 od 2875, što znači da se većina hrvatskih sudaca nije odlučila za štrajk ni treći dan zaredom, poručivši kako i dalje ostaje otvoreno za dijalog.
Ministarstvo se pozvalo na podatke iz eSpisa, za koji kažu da je najrelevantniji izvor informacija za ocjenu rada sudova i sudaca prema Zakonu o sudovima i Sudskom poslovniku u Hrvatskoj.
"Ako uzmemo u obzir da je u danima bez štrajka prosjek dnevnih otkazivanja 13 posto, današnji postotak još je i manji - 25 posto. Unatoč onome što tvrde iz Udruge hrvatskih sudaca (UHS), iz ovih podataka je vidljivo kako se većina hrvatskih sudaca nije odlučila za štrajk ni treći dan zaredom", priopćili su iz Ministarstva pravosuđa i uprave RH.
Dodali su kako su trendovi bili slični i jučer i prvog dana štrajka pa su pozdravili odluku sudaca koji su tako "pokazali odgovornost prema hrvatskim građanima i pravnom sustavu".
"Nemoguće je da su svih 1869 današnja neodgođena ročišta uistinu ocijenjena kao hitna, odnosno da ne podliježu pod uvjete štrajka koje su iz UHS-a komunicirali", ocijenili su iz tog ministarstva.
Naime, trećeg dana mjera upozorenja na hrvatskim sudovima odaziv sudaca je, prema podacima ogranka UHS-a, veći od 85 posto. Na nekim sudovima, poput Visokog kaznenog suda i sudova u Dubrovniku, odaziv je stopostotan.
Između ostalog, Ministarstvo je podsjetilo kako je UHS prošli tjedan odbio čak dvaput vlastiti zahtjev o uvođenju materijalnih prava, čime bi se neto primanja sudaca uvećala za gotovo 700 eura u prosjeku u manje od godinu dana.
"Ministarstvo ostaje otvoreno za dijalog, ali ističemo da se on ne može odvijati u atmosferi ultimatuma i prijetnji poput one o bojkotu rada u izbornim povjerenstvima koju je osudio i predsjednik Vrhovnog suda", naveli su, prenosi Hina.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.