Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković u ponedjeljak je čestitao obljetnicu međunarodnog priznanja Hrvatske i dan mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja, istaknuvši koja postignuća u protekle 32 godine Hrvatsku čine otpornijom na buduće izazove.
Prije početka nove sjednice Hrvatskog sabora, Jandroković je podsjetio na dva povijesna događaja koja Hrvatska obilježava na današnji datum. Riječ je o međunarodnom priznanju 1992. godine i mirnoj reintegraciji hrvatskog Podunavlja na isti datum, ali šest godina kasnije.
''15. siječnja 1992. je dan kada je svih 12 tadašnjih članica Europske zajednice priznalo Hrvatsko kao suverenu i samostalnu državu. Danas se prisjećamo i svih država koje su nas priznale prije tog datuma. Među prvima su to učinile one koje ni same još nisu bile međunarodno priznate kao što su Slovenija, Litva, Ukrajina, Latvija, Island, Njemačka, Estonija, Vatikan, San Marino'', kazao je Jandroković.
Kada je Hrvatska 15. siječnja 1992. postala međunarodno priznata, Domovinski rat bio je u jeku, a gotovo trećina države bila je pod okupacijom tadašnje JNA i srpskih pobunjenika. Na svoje priznate granice Hrvatska je izišla tek šest godina poslije, nakon mirne reintegracije istočne Slavonije i Podunavlja.
Međunarodno priznanje Hrvatske postupno je slijedilo nakon proglašenja neovisnosti 25. lipnja 1991. Toga se dana od Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ) razdružila i Republika Slovenija, a već idućeg dana novonastale države su se međusobno priznale.
Inače, Litva je Hrvatsku priznala još 30. srpnja 1991., no ona tada ni sama nije bila međunarodno priznata. Kao prva međunarodno priznata država koja je priznala Hrvatsku ostat će zapamćen Island, 19. prosinca 1991., a istog dana to je učinila i Njemačka, iako uz odluku da njezino priznanje stupa na snagu 15. siječnja 1992., zajedno s ostalim članicama EU-a.
Mirnu reintegraciju hrvatskog Podunavlja te postizanje mira omogućile su prije toga i pobjedonosne Vojno-redarstvene operacije Hrvatske vojske 1995. - "Bljesak" i "Oluja", podsjeća Hina.
U povodu 26. obljetnice završetka mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja u ustavno pravni poredak Hrvatske, vijence su na Memorijalnom groblju iz Domovinskog rata u ponedjeljak odvojeno položili vukovarski gradonačelnik Ivan Penava i vukovarsko-srijemski župan Damir Dekanić.
"Ovaj dan definitivno treba slaviti i treba se sjetiti tih vremena i čestitati građanima, a to je možda i najbolje učiniti s ovoga mjesta", poručio je vukovarski gradonačelnik Penava.
U povodu 26. obljetnice završetka procesa mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja, njemačka zaklada Friedrich Ebert iz Zagreba i Europski dom Vukovar u Gradskom muzeju Vukovar predstavit će novu web stranicu s obrazovnim sadržajima o mirnoj reintegraciji.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.