[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/11\/14\/l-ace2e56e6ed263c8257c32b2f1d2d381.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/11\/14\/100x73\/l-ace2e56e6ed263c8257c32b2f1d2d381.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/11\/14\/l-ace2e56e6ed263c8257c32b2f1d2d381.jpg","size":"105.68","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Kultura

'Handke projekat' na sceni Narodnog pozorišta Sarajevo

Predstava „Handke projekt“ rađena po tekstu Jetona Neziraja, u režiji Blerte Neziraj bit će postavljena na sceni Narodnog pozorišta Sarajevo 14. i 15. novembra.

Riječ je o predstavi koju zajednički realizuju Qendra Multimedia u saradnji sa Mittelfest - Cividale del Friuli (Italija, Teatro della Pergola - Firenca (Italija), Theater Dortmund (Njemačka), Narodno  pozorište  Sarajevo i Međunarodni teatarski  festival  MESS – Scena MESS (BiH).

„Projekat Handke“ za centralnu temu uzima kontroverznu odluku da se počast Nobelovog laureata za književnost dodjeli austrijskom piscu Peteru Handkeu, uprkos njegovoj podršci Slobodanu Miloševiću – koji je umro dok mu je suđeno za ratne zločine u Hagu – podršci koja je dovela do njegovog govora na Miloševićevom grobu.

Direktor Festivala MESS Nihad Kreševljaković kazao je da ima mnogo razloga da se MESS uključi u ovaj projekt, prije svega to je njegov  kvalite.

- Radi se o predstavi koja se bavi pitanjem koji je nama u MESS-u jako važno , a to je odnos  između umjetničke estetike i etike. Činjenica da se upravo ova predstava bavi pitanjem umjetničke odgovornosti je još jedan od razloga zbog čega smo djelom ove predstave - kazao je Kreševljaković.

Direktor Narodnog pozorišta Sarajevo Dino Mustafić je istaknuo da je Narodno pozorište Sarajevo sa velikom zadovoljstvom ušlo u ovu međunarodnu koprodukciju.

-„Projekat Handke“ se ticao jednog kontraverznog pisca, koji je mnogima često bio i inspiracija za rad u teatru. Kao neko za koga smo očekivali da  neće svoju estetiku odvojiti od etike - kazao je Mustafić, dodavši kako se cijele debata razvila zbog dodjele Nobelove nagrade.

Autor teksta Jeton Neziraj iskazao je zahvalnost svima koji  su se uključili u ovaj projekt.

Neziraj je govorio o brojnim problemima sa koji sa kojima su se susreli tokom rada na predstavi, teškoće s vizama za bh. glumicu Ejlu Bavčić, odustajanje glumaca iz Srbije zbog rizika koji nosi rad na predstavi...

On je istaknuo da su imali problema i s dolaskom u Sarajevo, te da su sretni što su dobili vize i što mogu nastupiti u Narodnom pozorištu.

- Naša je ideja bila da ova predstava ne bude samo glas pisca - glas Kosova. Nego glas svih onih koji su ujedinjeni u ovom projektu - kazao je Neziraj.

On je istaknuo da je i ranije bilo primjera dobrih autora koji nisu bili etični, ali da sama predstava ne tematizira Handkeovo djelo nego  činjenicu da je dobio Nobelovu nagradu.

- Tu počinje problem. Zato što dodjelom Nobelove nagrade dešava se legitimizacija njegovih političkih stavova. A  to je političko stavljanje na Miloševićevu stranu, negiranje zločina, negiranje genocida... Smatrali smo da se pod maskom umjetničke slobode legitimira fašizam - kazao je Neziraj.

Predstava „Handke projekt“ rađena je po tekstu Jetona Neziraja, u režiji Blerte Neziraj. Dramaturginja je Biljana Srbljanović, umjetnička saradnica Alida Bremer, kompozitor Gabriele Marangoni, dizajn scenografije potpisuje Marija Kalabić, kostimska rješenja uradio je Blagoj Micevski.

U predstavi igraju: Adrian Morina, Arben Bajraktaraj, Adrian Morina, Ejla Bavčić, Klaus Martini, Anja Drljević i Verona Koxha.

Predstava se izvodi na engleskom jeziku uz titlove na bosanskom jeziku.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!