Prebacivanje u Hrvatsku postupka protiv hrvatskih navijača, osumnjičenih za nerede u Ateni u kojima je ubijen suparnički grčki navijač, može zatražiti samo Grčka, izjavio je u četvrtak hrvatski ministar pravosuđa Ivan Malenica.
Stotinu i dva navijača zagrebačkog Dinama uhićena su nakon što je u huliganskom nasilju u Ateni ubijen 29-godišnji navijač AEK-a. Bad Blue Boysi strahuju da im u zatvorima prijeti odmazda i preko svojih roditelja traže od hrvatskih vlasti da ih zaštite i što prije vrate kući.
Prema međunarodnom pravu, prebacivanje postupka u Hrvatsku može zatražiti samo Grčka i to u slučaju da su joj osumnjičenici nedostupni, odnosno ako su u Hrvatskoj ili nekoj drugoj zemlji.
"Sve je na Grčkoj", rekao je novinarima Malenica. "Očekujemo od grčkih vlasti pravično suđenje i da se postupak provede u što kraćem roku", dodao je.
Po njegovim riječima, grčko pravosuđe nije od Zagreba tražilo podatke iz kaznene evidencije za uhićene hrvatske državljane ili one koji su se eventualno vratili u Hrvatsku.
No, za potrebe obrane nekih od njih podatke je zatražilo hrvatsko veleposlanstvo u Ateni. Tako je utvrđeno da 47-ica nisu, a jedanaestorica jesu ranije počinili kaznena djela, no Malenica nije mogao precizirati koja.
Uvjeravajući da vlada čini sve što je u njezinoj moći, hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman rekao je da je iz Zagreba u Atenu otišao službenik koji govori grčki jezik i koji bi trebao dodatno unaprijediti komunikaciju s grčkim vlastima.
"Jako smo zadovolji s tom komunikacijom. Vjerujemo u ono što dolazi od grčih vlasti, a ne u ono što dolazi iz medija. Grčka je pravna država u kojoj je pravosuđe neovisno", istaknuo je.
Sugerirajući da su navijači djelomično sami krivi za situaciju u kojoj su se našli, šef hrvatske diplomacije je podsjetio da su unaprijed znali da ne mogu ući na stadion AEK-a i da su pokušali skriti da dolaze u Grčku.
"Ne želimo se upuštati u kvalifikacije jesu li i za što krivi. Ono što je bitno je zaštita hrvatskih državljana, tko god oni bili i što god oni radili moraju dobiti konzularnu pomoć i pravnu zaštitu", rekao je Grlić Radman.
"Je li postupak prespor? Teško nam je to komentirati. Prirodno je i ljudski da želimo da se to što prije riješi", dodao je, prenosi Hina.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.