Sport

Francuzi savladali Poljsku za plasman u četvrtfinale SP-a u Kataru

Nogometna selekcija Francuske plasirala se u četvrtfinale Svjetskog nogometnog prvenstvau Kataru, nakon što je savladala selekciju Poljske s 3:1.

Prvi gol za branioce titule prvaka svijeta u 44. minutu postigao je Oliver Giroud, a potom je dva pogotka postigao igrač utakmice Kylian Mbappe, prvi u 74., a drugi u sudijskoj nadoknadi susreta. Počasni pogodak za Poljsku iz penala je pogodio Lewandowski u sudijskoj nadoknadi meča.

Poljska je od početka meča pokušala parirati moćnoj reprezentaciji Francuske i u nekoliko navrata tokom prvog poluvremena su imali dobre prilike da dođu do vodstva, međutim nisu u tome uspjeli.

Kako je utakmica tekla, tako su Francuzi preuzimali inicijativu i sve češće prijetili protivničkom golu. Napadi „galskih pijetlova“ isplatili su se pred sami kraj prvog poluvremena kada je Giroud iskoristio asistenciju Mbappea za vodstvo svog tima.

U drugom poluvremenu Francuzi su nastavili s dominacijom i došli do još dva pogotka. Oba puta je bio strijelac jedan od najboljih nogometaša današnjice Mbappe. Kada je izgledalo da će Francuzi slaviti s 3:0, počasni pogodak za Polajke s bijele tačke postigao je Robert Lewandowski.

Četvrtinu finala Svjetskog prvenstva izborile su reprezentacije Nizozemske i Argentine. Nizozemci su bili bolji od SAD-a s 3:1, dok je Argentina savladala Australiju s 2:1.