Na Sveučilištu u Rijeci održava se dvodnevni 7. Rektorski forum jugoistočne Europe i zapadnog Balkana, na kojem sudjeluju predstavnici 29 sveučilišta, a posvećen je unapređenju suradnje među sveučilištima i jačanju glasa akademskih institucija u tom dijelu Europe.
Riječ je o jednoj od inicijativa proizašlih iz Berlinskog procesa, ideje za bolju integraciju jugoistočne Europe. Rektorski forum usmjeren je na promicanje europskih politika u znanosti i visokom obrazovanju, razmjenu dobrih praksi i jačanje suradnje na zajedničkim projektima.
Sudionici će na kraju rada skupa donijeti deklaraciju kojoj je cilj artikulirati stajalište sveučilišta jugoistočne Europe i zapadnog Balkana prema Europskoj komisiji, a predstavit će se na zajedničkoj sjednici Berlinskog procesa namijenjenoj sveučilištima i znanosti u Tirani. Ovaj se forum, kao glas sveučilišta s ovog prostora, želi profilirati kao partner u razgovorima s Europom. Namjera je smanjiti jaz između ovog područja i zapadne i sjeverne Europe, rekla je rektorica Sveučilišta u Rijeci Prijić Samaržija.
Lucian Brujan iz njemačke Nacionalne akademije znanosti Leopoldine, koordinatora Berlinskog procesa za visoko obrazovanje, znanost, istraživanje i tehnološki razvoj rekao je da je Berlinski proces od početka 2014. godine politički proces, kojemu je namjera ostvariti jaču suradnju sveučilišta, nacionalnih akademija i istraživačkih institucija u regiji. Nastoji se doseći europske standarde kroz integracije u program Horizon Europe. Vidljiv je napredak i proces ide u dobrom smjeru, a konačne ocjene moći ćemo dati za dvi, tri ili deset godina, rekao je.
Brujan je istaknuo da sva sveučilišta s ovog prostora mogu sudjelovati na forumu, ali da neka to ne žele, zbog političkih ili povijesnih razloga. Onima koji žele surađivati, a nisu u državama EU, želimo omogućiti da se osjećaju i djeluju kao da su već sad u EU. Konačni politički cilj je da države zapadnog Balkana uđu u EU, istaknuo je, prenosi Hina.
Rektor Sveučilišta u Ljubljani Gregor Majdič ustvrdio je da je forum izuzetno važan za povezivanje sveučilišta, za razvoj regije i međusobnu pomoć. Želimo da se ostvari konkretna suradnja u vidu razmjene studenata, stručnjaka i zajedničkog korištenja opreme u europskim projektima, a ne da se samo sastajemo jednom ili dvaput na godinu, rekao je.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.