Vijeće Regulatorne agencije za komunikacije upozorilo je na zastoj u donošenju Zakona o elektronskim komunikacijama i negativne posljedice po rad regulatora, ističući da je neophodno osigurati transparentan i stručan nastavak zakonodavne procedure uz puno učešće nadležnih institucija.
Ti zaključci doneseni su na sjednici tog vijeća, na kojoj je razmatrano nekoliko pojedinačnih informacija u vezi sa postupanjem Agencije u okviru svoje nadležnosti, donošenjem podzakonskih akata i učešćem u kreiranju novog zakonskog okvira.
Između ostalog, Vijeće Agencije utvrdilo je prijedlog odgovora na zaključke sa 37. sjednice Komisije za saobraćaj i komunikacije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, koji će biti upućen u daljnju parlamentarnu proceduru.
Posebno je razmatrana informacija o dosadašnjem toku rada na Nacrtu pravila o javnom elektronskom registru "Ne zovi", nakon obavljenog procesa javnih konsultacija na nacrt ovog podzakonskog teksta.
U međuvremenu su detaljno obrađene sve pristigle primjedbe i komentari na nacrt ovog dokumenta, i dodatno analiziran zakonski osnov za njegovo donošenje. Konstatovano je da je Agencija jedina institucija u BiH koja može objediniti zahtjeve sektorskog regulatornog prava, zaštite potrošača i zaštite ličnih podataka u provedbenom aktu primjenljivom na operatere komunikacijskih usluga. Vijeće je odobrilo daljnji rad i aktivnosti Agencije na pripremi novog Pravila.
Vijeće Agencije razmotrilo je i informaciju o zastoju u donošenju Zakona o elektronskim komunikacijama i posljedicama po rad regulatora, nakon što je odlukom resornog Ministarstva, prije tri mjeseca, rasformirana Radna grupa za pripremu prednacrta ovog zakona, a u međuvremenu i objavljen novi prednacrt.
Također, Vijeće je informirano da ovakav način donošenja novog Zakona o elektronskim komunikacijama, uz rasformiranje Radne grupe i isključivanje relevantnih institucija iz završne faze izrade prednacrta, ozbiljno utiče na pravnu sigurnost, regulatornu dosljednost i sposobnost Agencije da blagovremeno uređuje tržište elektronskih komunikacija.
- Zbog toga je neophodno insistirati na transparentnom, stručnom i međuinstitucionalnom usaglašenom nastavku zakonodavnog postupka, uz puno učešće Agencije kao nadležnog regulatornog tijela - istaknuto je u saopćenju Regulatorne agencije za komunikacije.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.