Evropska unija povećat će finansijsku pomoć i isporuku oružja Ukrajini, izjavila je u ponedjeljak njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock uoči posebnog Vijeća za vanjske poslove u Bruxellesu.
- Povećat ćemo finansijska sredstva za kupovinu vojne robe na milijardu eura. Potpuno smo solidarni na strani Ukrajine, zalažemo se za zaštitu civilnog stanovništva u Ukrajini - rekla je Baerbock novinarima.
Njemačka će također osigurati da se prodaja oružja njemačkih proizvođača obavi što je brže moguće.
- Ukrajini treba dodatno oružje - rekla je, ne dajući dodatne detalje zbog sigurnosnih razloga.
- Ovdje se radi o životu i smrti, mi smo usred rata i stoga je potreban apsolutni oprez u vezi s navođenjem oružja koje će se isporučiti i gdje - dodala je Baerbock, prenosi CNN.
Naglasila je kako doživljavamo da ruska vlada nastavlja eskalirati svoju retoriku u pogledu nuklearnog oružja, kao i teritorija NATO-a.
Baerbock je također istakla da savez mora spriječiti širenje rata na druge zemlje.
- Imamo odgovornost prema Ukrajincima, ali također imamo odgovornost prema 450 miliona Evropljana i onih koji su članovi NATO-a", dodala je.
- Radimo na posljedičnom zatvaranju rupa u sankcijama. Oni koji imaju koristi od ovog rata moraju biti sankcionirani, uključujući članove njihovih porodica - rekla je Baerbock.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.