[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2025\/10\/08\/l-f2c3182f9afdec9ca33e932eac3209bd.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2025\/10\/08\/100x73\/l-f2c3182f9afdec9ca33e932eac3209bd.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2025\/10\/08\/l-f2c3182f9afdec9ca33e932eac3209bd.jpg","size":"47.25","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]

Duraković podnio prijavu Tužilaštvu BiH zbog murala Ratku Mladiću u Banjoj Luci

Potpredsjednik bh. entiteta Republika Srpska Ćamil Duraković podnio je jučer prijavu Tužilaštvu Bosne i Hercegovine zbog murala Ratku Mladiću, osuđenom na doživotni zatvor zbog genocida i ratnih zločina, oslikanom u centru Banje Luke. 

Duraković je Feni kazao kako je prijava već bila pripremljena te se samo čekao njegov potpis kako bi bila upućena Tužilaštvu BiH.

- Prijava je bila spremna mnogo ranije, samo se čekalo da potpišem, jer sam zbog bolovanja bio odsutan. Potpisali smo i uputili krivičnu prijavu Tužilaštvu BiH za NN osobu i za odgovornu osobu, odnosno gradonačelnika Banja Luke Draška Stanivukovića, koji je u javnom nastupu rekao da neće ukloniti taj mural - kazao je Feni Duraković.

Dodao je da je sada na Tužilaštvu da primijeni odredbe Krivičnog zakona BiH na cijelom njenom teritoriju.

- Krivični zakon je eksplicitan u tome da je čak i postavljanje murala i veličanje ratnih zločanaca krivično djelo. Osnova apsolutno ima, tako da ostaje da vidimo šta će se desiti po tom pitanju - kazao je Duraković.

Napomenuo je da je mural oslikan u Banjoj Luci na objektu gdje se nalazi javna narodna kuhinja. 

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!