[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/03\/17\/l-cda40a97910ef613710a4666c26d4f35.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/03\/17\/100x73\/l-cda40a97910ef613710a4666c26d4f35.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/03\/17\/l-cda40a97910ef613710a4666c26d4f35.jpg","size":"60.88","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / Regija

Đukanović: Prijevremeni parlamentarni izbori u Crnoj Gori 11. lipnja

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović priopćio je danas će se prijevremeni parlamentarni izbori u toj zemlji održati 11. lipnja ove godine.

Đukanović je u četvrtak raspustio parlament jer je istekao rok od 90 dana koji je mandatar Miodrag Lekić imao za sastavljanje nove vlade.

"Lideri koji su tvrdili da imaju potrebnu većinu, nisu se odazvali pozivu za konzultacije. Zbog toga sam danas uvjeren da je najbolje rješenje skraćenje mandata i raspisivanje izvanrednih parlamentarnih izbora", kazao je Đukanović na konferenciji za novinstvo te dodao da se kao predsjednik, istrajno držao Ustava i da je zatražio i mišljenje od Venecijanske komisije.

"Poznato je kako se završio pokušaj formiranja Vlade Miodraga Lekića, čime je potvrđeno da većine nije bilo niti je danas ima", kazao je crnogorski predsjednik te dodao kako ga je dio pravnog tima savjetovao da ima zakonske uvjete za raspuštanje parlamenta i raspisivanje izbora ako u predviđenom roku ne bude izabrana nova vlada, prenosi Radiotelevizija Crne Gore.

Miodrag Lekić izvijestio je početkom tjedna čelnike stranaka koje su ga predložile za mandatara da nema potrebnu većinu te da mu nedostaje podrška troje zastupnika Ujedinjene reformske akcije (URA) aktualnog premijera Dritana Abazovića. 

Đukanović je ranije odbio povjeriti mandat Lekiću, zastupniku i nekadašnjem diplomatu iz vremena Slobodana Miloševića, ustvrdivši da ga nije uvjerio da ima podršku zastupnika za sastavljanje nove vlade.

Nakon toga, vladajuće stranke u Crnoj Gori predvođene prosrpskim Demokratskim frontom usvojile su izmjene zakona o predsjedniku, kojim je omogućeno da u slučaju odbijanja predsjednika države da povjeri mandat Lekiću, to može učiniti predsjednica parlamenta.

Venecijanska komisija dala je negativno mišljenje o tom zakonu, ocijenivši da je u suprotnosti s crnogorskim ustavom, te su ga osudili dužnosnici Europske unije i SAD-a, koji su pozvali da se vlast u Crnoj Gori ne formira na osnovu neustavnog zakona. 

Njihov zahtjev usvojili su zastupnici URA-e, stranke tehničkog premijera Abazovića, koji su odbili podržati Lekićev kabinet prije nego je došao u parlament, podsjeća Hina. 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!