[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/04\/14\/more.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/04\/14\/100x73\/more.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/04\/14\/more.jpg","size":"105.74","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]

Dug je zao drug: Da li ćemo dogodine na more u "Kinu“?

Izvjestilac Evropskog parlamenta za Kosovo, Viola von Cramon, kritikovala je danas odluku EU da ne pomogne Crnoj Gori u otplati zaduženja prema Kini.

Podsjećamo da zaduženje za izgradnju autoputa iznosi milijardu dolara, a Crna Gora se navodno ugovorom obavezala da će kao zalog za izmirenje kredita ponuditi dijelove obale. Prve rate uskoro stižu na naplatu, a ekonomska situacija u susjednoj državi je izuzetno teška s obzirom na veliku štetu koju je pandemija napravila turizmu koji čine oko četvrtine BDP-a.

Von Cramon je pozvala EU da "dva puta razmisli" o mogućoj "strateški lošoj odluci" i upozorila da Kina, na račun dugova, može "preuzeti najveći dio crnogorske obale".

"Korumpirani lideri kao što je predsjednik Crnke Gore (Milo Đukanović) eksploatisali su državu godinama. Sada nova vlast mora da riješi finansijske dugove. EU je već jednom napravila grešku u Grčkoj i Kina je preuzela luku Pirej. Sada se to može dogoditi sa većim dijelom crnogorske obale", napisala je fon Kramon na Tviteru.

Iz Evropske komisije su prije dva dana, a povodom zahtjeva Podgorice za pomoć Brisela u otplaćivanju kineskog zajma od milijardu dolara, poručili da "neće otplaćivati dugove Crne Gore".

Naglašeno je da zbog ovakvih finansijskih poteza Podgorice, postoji rizik od makroekonomskog disbalansa i dužničkog odnosa Crne Gore prema Kini.

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!