SARAJEVO, 23.11.2015
Ono što se desilo u Rajlovcu je strašno. Izražavamo duboko žaljenje zbog ubistva vojnika, izjavio je u intervjuu za Dnevni avaz novoimenovani direktor Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) u BiH Peter Duffy.
Duffy je naglasio da je rat protiv terorizma nešto s čim se nosi cijeli svijet.
- Svakako, borba protiv terorizma je nešto što se rješava na svim nivoima u evropskim državama te u SAD. Ne mogu sada govoriti o bh. kapacitetima za borbu protiv terorizma, ali želimo imati dobru saradnju s BiH kada se radi o sigurnosti, uključujući i u borbi protiv terorizma - kazao je on.
Rješavanje problema u pravosuđu se u BiH postavlja kao prioritet. Jedan od USAID-ovih projekata ima za cilj jačanje bh. pravosuđa.
Duffy kaže kako se dosta radilo na jačanju pravosuđa u BiH i vidljivi su rezultati ove pomoći, koja je dolazila ne samo od USAID-a nego i od međunarodne zajednice.
Svakako, nije tajna da javnost nije zadovoljna radom pravosudnog sistema. Ono što mi radimo jeste da se fokusiramo na ključna pitanja korupcije u pravosuđu. Dakle, u proteklom periodu smo dosta radili na gradnji kapaciteta. Sada stvarno radimo na pitanjima o tome zašto sistem ne funkcionira. Posebno smo fokusirani na rad tužilaca. Želimo pomoći da tužioci budu više profesionalni, sposobniji u radu na krivičnim predmetima, posebno korupcijskim djelima - rekao je on.
Kada je u pitanju selektivni pristup prema određenim slučajevima, Duffy iskreno govorio da dobiva različite informacije o tome.
- Neki kažu da ima selektivnog pristupa, neki kažu da to mediji tako predstavljaju. No, treba onda gledati na podatke koji govore o tome koliko je slučajeva došlo, a koliko je procesuirano. Ostaje da se utvrdi gdje je zakazalo u sistemu, da se nađu anomalije - kazao je Duffy.