[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2025\/01\/07\/l-7d3e60881eecb0caeeb4ba181f8ab5b7.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2025\/01\/07\/100x73\/l-7d3e60881eecb0caeeb4ba181f8ab5b7.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2025\/01\/07\/l-7d3e60881eecb0caeeb4ba181f8ab5b7.jpg","size":"140.76","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]

Despića kuća nakon godinu dana otvorena na pravoslavni Božić (VIDEO)

Depandans Muzeja Sarajeva - Despića kuća je, nakon obnove i restauracije koja je trajala godinu dana, konačno otvorena na pravoslavno božićno jutro.

Ulaz u tu muzej-kuću, koja prikazuje kulturu stanovanja bogate trgovačke srpske pravoslavne porodice Despić, besplatan je danas za sve posjetitelje.

Direktorica Javne ustanove Muzej Sarajeva Indira Kučuk-Sorguč kazala je da su cijelu godinu vrijedno radili te da je inicijativu pokrenuo Kantonalni zavod za zaštitu kulturno-historijskih spomenika Sarajevo.

- Sanirali smo cijeli objekt, restaurirali podove, zatim smo okrečili gornji i donji sprat, uradili smo konzervatorsko-restauratorske radove na stilskom namještaju, ali i preparatorske radove na svim tekstilima ovdje u kući - kazala je.

Također je naglasila da su osvježili izgled cijele kuće te da su retuširali stalnu postavku koju je uradila etnologinja Ljiljana Beljkašić Hadžidedić.

Zahvaljujući njenim instrukcijama, podacima o načinu na koji je živjela porodica Despić, dodala je, dobili su dovoljan broj informacija da restauriraju kuću.

- Despića kuća je simbol građanske kulture Sarajeva, kulture življenja visokog sloja, imućnog građanskog sloja, srpsko-pravoslavne porodice Despić i u ovom divnom času, na božićno jutro poklanjamo ovaj divni objekt građanima Sarajeva – kazala je.

Direktor Kantonalnog zavoda za zaštitu kulturnog, historijskog, prirodnog naslijeđa Sarajevo Boris Trapara kazao je da Despića kuća predstavlja reprezentativan primjer razvoja arhitekture od osmanskog i austro-ugarskog perioda, gdje se mogu vidjeti različiti stilovi razvoja arhitekture u Sarajevu.

Dodao je da je druga faza projekta obnova fasade za koju je i izrađen projekat, a koja će biti realizovana u 2025. godini.

Despića kuću, čiji je najstariji dio izgrađen još u 17. stoljeću, poklonio je gradu Sarajevu krajem 60-tih godina prošlog stoljeća Pero Despić.

Ovaj potomak ugledne sarajevske srpske porodice želio je da se u Despića kući, danas depandansu Muzeja Sarajeva, postavi izložba posvećena temi stanovanja stare srpske porodice, te se na taj način očuva sjećanje na porodicu Despić koja je ostavila velikog traga u jednoj epohi postojanja Sarajeva.

Despići, koji su veliko bogatstvo stekli kao zanatlije i trgovci, predstavljali su elitu Sarajeva krajem 19. i početkom 20. stoljeća.

U primaćoj sobi Despića kuće organizirana su i izvođenja prvih pozorišnih predstava, pa se ovaj objekt smatra pretečom savremenog pozorišta u Sarajevu.

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!