[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/01\/05\/l-b5b8a7f6d2d55fadb98615512a269cd7.jpeg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/01\/05\/100x73\/l-b5b8a7f6d2d55fadb98615512a269cd7.jpeg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/01\/05\/l-b5b8a7f6d2d55fadb98615512a269cd7.jpeg","size":"91.91","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]

Danska premijerka poručila Trumpu da prestane s 'prijetnjama' Grenlandu

Danska premijerka Mette Frederiksen poručila je Donaldu Trumpu da "prestane s prijetnjama“ o preuzimanju Grenlanda, javlja BBC.

Frederiksen je izjavila da „apsolutno nema nikakvog smisla govoriti o potrebi da Sjedinjene Američke Države preuzmu Grenland“, dodavši da SAD nemaju pravo anektirati nijednu od tri zemlje u sastavu Danskog kraljevstva.

Njene izjave uslijedile su nakon što je Katie Miller – supruga jednog od Trumpovih savjetnika, Stephena Millera – na društvenim mrežama objavila mapu Grenlanda obojenu u boje američke zastave, uz riječ „uskoro“.

Trump je u više navrata spominjao mogućnost da Grenland postane anektirani dio SAD-a, navodeći njegov strateški položaj i bogatstvo mineralnim resursima, te je dodatno insistirao na tim tvrdnjama nakon komentara danske premijerke.

U saopćenju objavljenom na zvaničnoj web-stranici danske vlade, Frederiksen je navela da se Sjedinjenim Američkim Državama obraća „vrlo direktno“.

Istakla je da je Danska – „a samim tim i Grenland“ – članica NATO-a i da je obuhvaćena sigurnosnim garancijama tog saveza.

Također je naglasila da Danska već ima sporazum o odbrani sa SAD-om koji Americi omogućava pristup Grenlandu, te da je Danska povećala ulaganja u sigurnost u arktičkoj regiji.

- Zato snažno pozivam Sjedinjene Američke Države da prestanu s prijetnjama prema historijski bliskom savezniku, kao i prema drugoj zemlji i drugom narodu koji su vrlo jasno rekli da nisu na prodaju - poručila je Frederiksen.

Nekoliko sati kasnije, tokom leta avionom Air Force One, Trump je ponovio svoj stav.

- Treba nam Grenland sa stanovišta nacionalne sigurnosti, a Danska to neće biti u stanju osigurati - rekao je.

Ranije je danski ambasador u SAD-u reagovao na objavu Katie Miller – desničarske podkasterice i bivše Trumpove saradnice tokom njegovog prvog mandata – uputivši „prijateljski podsjetnik“ da su dvije zemlje saveznici i naglasivši da Danska očekuje poštovanje svog teritorijalnog integriteta.

Ova razmjena izjava dolazi nakon što su Sjedinjene Američke Države u subotu izvele veliku vojnu operaciju protiv Venecuele, tokom koje su zarobile predsjednika Nicolása Madura i njegovu suprugu te ih prebacile u New York.

Trump je potom izjavio da će SAD „upravljati“ Venecuelom te da će američke naftne kompanije „početi zarađivati novac za tu zemlju“.

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!