Srbijanski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić kazao je kako Srbija nije protiv vizne liberalizacije za Kosovo, ali da Kosovo nije ispunilo svoje obveze iz Briselskog sporazuma od kojih je prva osnivanje Zajednice srpskih općina (ZSO).
Dačić je u povodu desete obljetnice potpisivanja Briselskog sporazuma između predstavnika Beograda i Prištine, rekao kako je danas prisutna "kolektivne amnezije kod nekih zapadnih zemalja", jer je Europski parlament Kosovu odobrio viznu liberalizaciju iako ta zemlja nije ispunila nijednu točku iz tog sporazuma.
Prema njegovim riječima, Srbija nije u načelu protiv vizne liberalizacije za Kosovo, ali je odabran trenutak "kada izgleda kao nagrada za nešto", a Kosovo nije uspostavilo ZSO.
Odgovarajući na pitanje je li za Srbiju korisno sudjelovanje u dijalogu s vlastima u Prištini, uz posredovanje Europske unije, Dačić je rekao da ako se može podvući crta, za Srbiju je bilo korisno sudjelovanje u dijalogu.
"Ne želimo pričati o statusu Kosova, cijela ta priča je statusno neutralna", rekao je Dačić te dodao da je ZSO bila "prvi oblik nekog samoorganiziranja Srba na Kosovu", i prva "autentična organizacija", jer su do sada "bili samo organi Srbije na Kosovu".
Direktor Ureda za Kosovo u Vladi Srbije Petar Petković kazao je u srijedu kako će se na sljedećem sastanku srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića i kosovskog premijera Albina Kurtija 2. svibnja u Bruxellesu biti riječi o predloženom nacrtu ZSO koji bi trebao sadržavati sve odredbe dogovorene općim načelima iz 2015. godine.
"To je ono na čemu ćemo inzistirati, to je ono što je u duhu sporazuma i što smo dogovorili u Ohridu. Naravno, na tome moramo inzistirati, bez ZSO je jednostavno nemoguće razgovarati o bilo čemu", kazao je Petković.
Peter Stano, glasnogovornik visokog predstavnika za vanjsku i sigurnosnu politiku Josepa Borrella, objavio je u utorak da su EU - kao posrednik u dijalogu Beograda i Prištine - te Kosovo i Srbija - kao stranke u dijalogu o normalizaciji njihovih odnosa - uspostavili Zajednički odbor za nadzor provedbe Sporazuma na putu ka normalizaciji između Kosova i Srbije i njegov provedbeni aneks.
Zajedničkim nadzornim odborom predsjedat će posebni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja zapadnog Balkana Miroslav Lajčak. Kosovo će predstavljati veleposlanik u Bruxellesu Agron Bajrami, a Srbiju glavni pregovarač Petar Petković.
Taj je odbor uspostavljen 30 dana nakon sastanka u Ohridu na kojem je objavljeno da su obje strane dogovorile plan provedbe sporazuma.
Vučić i Kurti postigli su suglasnost o tekstu sporazuma o putu prema normalizaciji odnosa u Bruxellesu, a u Ohridu 18. ožujka dogovoren je plan provedbe toga sporazuma. No nijedan od tih dogovora nije potpisan, a Vučić je odmah najavio da ne namjerava provesti sve dijelove sporazuma za koji EU tvrdi da je dogovoren,
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.