Broj imigranata koji borave u Evropskoj uniji popeo se na rekordnih 64,2 miliona u 2025. godini, što je za oko 2,1 milion više nego godinu ranije, prema izvještaju koji je u srijedu objavio Centar za istraživanje i analizu migracija pri RFBerlinu.
Ova brojka se može porediti sa 40 miliona u 2010. godini, navodi se u izvještaju, pozivajući se na podatke Eurostata i Agencije UN-a za izbjeglice.
Njemačka je ostala najveći domaćin bloka za osobe rođene u inostranstvu sa skoro 18 miliona, od kojih je 72% u radnoj dobi, dok je Španija zabilježila najbrži nedavni rast, dodajući oko 700.000 ljudi, čime je broj stanovnika rođenih u inostranstvu porastao na 9,5 miliona.
- Njemačka ostaje glavna destinacija za migrante u Evropi, kako u apsolutnom iznosu, tako i, u značajnoj mjeri, u odnosu na broj stanovnika“ - rekao je Tommaso Frattini, jedan od autora izvještaja.
Studija navodi da su obrasci migracije neujednačeni širom bloka, pri čemu se Luksemburg, Malta i Kipar suočavaju s većim udjelom imigranata u odnosu na veličinu svog stanovništva.
Zahtjevi za azil također su bili koncentrirani u određenim zemljama, pri čemu su Španija, Italija, Francuska i Njemačka činile gotovo tri četvrtine svih zahtjeva. Njemačka je primila najveći broj izbjeglica, ukupno, 2,7 miliona.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.