Američki predsjednik Joe Biden šalje još viših savjetnika na Bliski istok u sljedećih nekoliko sedmica kako bi sklopili sporazum o prekidu vatre u Gazi koji je izmicao njegovoj administraciji duže od godine, saopćio je viši savjetnik administracije.
Zamjenik savjetnika za nacionalnu sigurnost Jon Finer izjavio je da postoji povećana spremnost prema takvom dogovoru nakon što je još jedan postignut između Izraela i libanske grupe Hezbollah.
- Vjerujemo da postoji zamah u tom procesu; taj se zamah povećao kada smo mi i naši partneri postigli prekid vatre u sukobu između Izraela i Hezbollaha u Libanu - izjavio je Finer u intervjuu na konferenciji Reuters NEXT u New Yorku.
- U tome ima nove energije - kazao je.
Nije precizirao koji zvaničnici idu u regiju niti kakav su napredak postigli prema dogovoru koji je mjesecima nedostižan. Izrael, Hamas i niz trećih strana uključeni su u pregovore.
Posljedna bujica diplomatskih aktivnosti u regiji dolazi u zadnjim sedmicama Bidenovog predsjedničkog mandata, prije nego što u januaru preda vlast novoizabranom predsjedniku Donaldu Trumpu.
Bidenov tim u kontaktu je s Trumpovim o regionalnim pitanjima, kazao je Finer, koja također uključuju raspad sirijske vlade i napore da se osigura oslobađanje američkog novinara Austina Ticea, koji se vodi kao nestao otkako je otet u toj zemlji prije više od deset godina, prenosi Reuters.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.