[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2025\/12\/12\/l-219c81e08ab7b8abcae68caaef04ff05.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2025\/12\/12\/100x73\/l-219c81e08ab7b8abcae68caaef04ff05.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2025\/12\/12\/l-219c81e08ab7b8abcae68caaef04ff05.jpg","size":"94.47","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]

Bećirović: Svi građani Mostara moraju biti istinski ravnopravni

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović razgovarao je s delegacijom Kluba vijećnika Bošnjaka u Gradskom vijeću Mostara, koju su činili: predsjednik Gradskog vijeća Grada Mostara Đani Rahimić, predsjednik Kluba vijećnika Bošnjaka Mirza Drežnjak, te vijećnici Enis Čamo i Sanjin Hadžiomerović.

Vijećnici su informirali Bećirovića o aktuelnim prilikama u Mostaru, s posebnim akcentom na položaj Bošnjaka. Istaknuli su kako Regulacioni plan centralne zone grada Mostara ne uvažava interese svih naroda, a posebno Bošnjaka.

Kazali su da Klub vijećnika Bošnjaka od ranije zastupa stav da centralna zona treba spajati narode. Nažalost, gradonačelnik i aktuelna većina provode uzurpaciju vakufske imovine, a istovremeno odbijaju da se Islamskoj zajednici u BiH dozvoli osnivanje Interkulturalnog centra.

Tokom razgovora vijećnici su naglasili da zabrinjava politička isključivost i nespremnost na dijalog i kompromise. U tom smislu ukazano je na činjenicu da gradonačelnik grada Mostara i njegovi saradnici izbjegavaju suočavanje s ključnim problemima.

Bećirović je poručio da je Mostar bosanskohercegovački grad i da nikada neće biti stolni grad nijednog naroda. On je bio i ostao zajednički grad svih njegovih građana i naroda. Također, naglasio je da je ideja o formiranju trećeg entiteta obična iluzija koja se neće nikada realizirati.

Istaknuo je da je budućnost države u evropskim i euroatlantskim integracijama, a ne u novim podjelama.

Član Predsjedništva BiH je rekao da svi građani grada Mostara, kao i cijele Bosne i Hercegovine, moraju biti jednaki pred zakonom. To podrazumijeva izgradnju istinske ravnopravnosti, uključujući i ravnopravnu zastupljenost u ključnim gradskim institucijama, javnim preduzećima i ustanovama. Nadležni organi grada Mostara su dužni osigurati zaštitu etničkog, vjerskog i svakog drugog identiteta svih građana u Mostaru, bez diskriminacije prema bilo kome.

Mostar mora biti grad jednakih prava za sve ljude, bez obespravljenih. Samo tako možemo graditi bolju budućnost Mostara i cijele Bosne i Hercegovine - zaključio je član Predsjedništva BiH Denis Bećirović, saopćeno je iz njegovog Kabineta.

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!