[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/10\/27\/l-7314d8f95b6615af753b1b49252b64f4.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/10\/27\/100x73\/l-7314d8f95b6615af753b1b49252b64f4.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/10\/27\/l-7314d8f95b6615af753b1b49252b64f4.jpg","size":"104.19","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / BiH

APIK pokrenuo proces unapređenja Zakona o zaštiti zviždača

Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije (APIK) danas je u zgradi Parlamentarne skupštine BiH organizirala Okrugli sto o temi "Izmjene i dopune Zakona o zaštiti zviždača" na nivou Bosne i Hercegovine.

Cilj Okruglog stola radnog naziva "Iskustva i izazovi u provedbi Zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju u institucijama BiH" je otpočeti proces poboljašanja postojećeg Zakona o zaštiti prijavitelja korupcije u BiH putem okupljanja predstavnika relevantnih institucija, s fokusom na zadnju EU direktivu iz oblasti zašitite zviždača (2019/1937), saopćeno je iz APIK-a.

Direkor Agencije Elvis Kondžić u uvodnom obraćanju istakao je da prijavitelji korupcije moraju biti ohrabreni da prijave korupciju te da je u tom smislu potrebno kvalitativno urediti Zakon koji regulira ovu oblast. 

- Kroz jako zakonsko rješenje na nivou BiH moramo ohrabriti prijavitelje korupcije da nam se obrate, prijave korupciju i zatraže zaštitu, a mi kao Agencija moramo imati mehanizme da im u tome pomognemo - naglasio je Kondžić i dodao da Agencija mora ispunjavati svoje zakonske nadležnosti za dobrobit svih građana u BiH.

Proces izmjena ovog i drugih zakona koji će doprinijeti učinkovitoj borbi protiv korupcije na Okruglom stolu podržao je i generalne sekretar Vijeća ministara BiH Robert Vidović, istaknuvši da Agencija ima i da će imati podršku Generalnog sekretarijata u tom procesu.

Na brojne nedostatke postojećeg Zakona o zaštiti prijavitelja korupcije na državnom nivou i potrebi njegove izmjene ukazali su i iz Upravnog inspektorata Ministarstva pravde BiH, ali i drugih institucija na nivou BiH koje se bave ovom problematikom. 

Na Okruglom stolu posebno je ukazana potreba povećanja broja prijavitelja korupcije na način da Agencija, kroz izmjene Zakona, dobije mogućnost zaprimanja kvalitetnih prijava na osnovu kojih će moći dodjeljivati statuse. Zaključeno je i da su se stekli uslovi da se otpočne sa procesom izmjene Zakona te da je u tom smislu potrebno ispoštovati EU direktive i cjelokupni normativni okvir u vezi sa ovom problematikom.

Okrugli sto je osim rukovodstva i stručnjaka Agencije okupio predstavnike suda, tužilaštva, inspektorata, ureda za reviziju i drugih mjerodavnih institucija.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!