[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/01\/27\/covid-skup-zenica-27012021.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/01\/27\/100x73\/covid-skup-zenica-27012021.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/01\/27\/covid-skup-zenica-27012021.jpg","size":"77.94","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / Bosna i Hercegovina

Zdravstveni radnici u ZDK se pripremaju za doček prvih količina COVID-19 vakcina

 Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ) organizovao je za voditelje operativnih timova iz svih domova zdravlja i drugih zdravstvenih institucija u Zeničko-dobojskom kantonu skup upoznavanja i prezentiranja aktivnosti na planu imunizacije protiv COVID-19 na području ovog kantona.

O proizvodnji, sigurnosti i raspodjeli vakcina iz perspektive Svjetske zdravstvene organizacije (SZO-WHO World health organisation) govorio je predstavnik WHO u BiH dr. Mirza Palo.

On je sve prisutne upoznao sa dosadašnjim dostignućima, kapacitetima i svim poznatim detaljima pripreme i realizacije procesa imunizacije, saopćeno je iz INZ-a,

- Služba za epidemiologiju INZ-a organizuje obuku da bi spremno dočekali dolazak vakcine i imali razrađen sistem imunizacije uzevši u obzir sve specifičnosti vakcina protiv ovog virusa, od skladištenja, transporta, do praćenja stanja - istakao je direktor Instituta dr. Senad Huseinagić.

On je potvrdio da će prve, manje količine koje se očekuju u ZDK, biti raspoređene među najugroženijim, osobama smještenim u staračkim domovima i zdravstvenim radnicima koji su u direktnom kontaktu sa COVID-19 pozitivnim pacijentima.

Masovnija imunizacija biće moguća tokom marta ili aprila, a procjena nadležnih je da će do sada obuhvaćenim ugovorima biti osigurane vakcine za oko 150.000 stanovnika ovog kantona.

Po njegovim riječima, svrha skupa je razmjena svih informacija, nedoumica i dilema, te utvrđivanje što boljeg sistema komunikacije, koja je neophodna zbog specifičnosti ove vakcine.

Doktor Alis Kozica i dr Jasmin Durmišević iz Službe za epidemiologiju INZ su govorili o aktivnostima i pripremi procesa, te specifičnostima pojedinačnih do sada poznatih vakcina, kao i smjernicama za zdravstvene radnike.

- Vrlo je bitno uspostaviti precizan, tačan i kontinuiran sistem "hladnog lanca“ jer od trenutka izlaska "Pfizerovih“ vakcina iz specijalnog skladišta do upotrebe ne smije proteći više od 5-6 sati, i to pod specifičnim uvjetima transporta i davanja same vakcine, da bi ona bila učinkovita - istakao je dr. Kozica.

Organizatori i učesnici skupa su još jednom apelovali na sve, a pogotovo one koji pripadaju ugroženoj populaciji ili imaju stalni doticaj sa takvim osobama, da se vakcinišu i time zaštite i sebe i ljude oko sebe.

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!