[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/03\/04\/knjiga111.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/03\/04\/100x73\/knjiga111.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/03\/04\/knjiga111.jpg","size":"61.56","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Kultura

U Tomislavgradu izložena stara i rijetka knjiga

Franjevačka knjižnica izložila je knjigu staru 450 godina, djelo rimskog povjesničara i senatora grčkog jezika te meteorološke podatke za cijelu BiH iz 1893. godine.  

Vrijednu knjigu spomenutoj knjižnici darovao je poznati kolekcionar i poznavatelj starina Ivica Ćurković koji je rodom iz Tomislavgrada, a živi u Zadru.

Kako su za Fenu kazali iz Franjevačke knjižnice Tomislavgrad knjiga je tiskana 1568. godine u Veneciji.

- Autor je rimski povjesničar i senator grčkog jezika Sin Cassio Aproniana – Rimska povijest (Dione Casio Niceo – Historico Greco Venezia), a koliko je poznato ovo je dosad najstarija knjiga koju posjeduje naša knjižnica -  kazali iz knjižnice.

Uz to, kako su dodali, isti izložbeni prostor knjižnice krase prepisana Biblija, dar Mile Lozančića iz Mostara, koji trenutno živi u Zagrebu te meteorološki zapisi iz 1893. godine.

- Lozančić se zavjetovao da će, ako preživi rat, prepisati Bibliju. Nakon 17 godina svakodnevnog pisanja ispunio je zavjet 19. ožujka 2019. godine i poklonio svoj prijepis na 2566 stranica našoj knjižnici - pojasnili su iz Franjevačke knjižice u Tomislavgradu.

Što se tiče meteoroloških zapisa koji datiraju iz 1093. godine, knjižničari navode da su prilikom sortiranja starih novina, koje su se nalazile unutar Franjevačkog samostana u Tomislavgradu, pronašli bilježnicu s podacima o meteorološkim promjenama u cijeloj BiH među kojima se nalazi i Županjac, današnji Tomislavgrad.

- Iz desetak tadašnjih meteorološki zemaljskih stanica upisivane su sve promjene s temperaturnim razlikama te evidentirane i zapisane u bilježnicu - poručili su iz Franjevačke knjižnice.

Inače, Franjevačka knjižnica u Tomislavgradu raspolaže s neprocjenjivim knjižnim fondom od oko 40.000 svezaka koji se sastoje od mnogobrojnih klasičnih, književnih, filozofskih, povijesnih, moralnih, teoloških i prirodoznanstvenih djela i knjiga od neprocjenjive vrijednosti.

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!