[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/11\/15\/l-8b1bc1609edc1626978dfd514a4a3ed7.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/11\/15\/100x73\/l-8b1bc1609edc1626978dfd514a4a3ed7.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/11\/15\/l-8b1bc1609edc1626978dfd514a4a3ed7.jpg","size":"86.94","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Kultura

U Mostaru predstavljeno petoknjižje doktorice i književnice Zdenke Marić Čorkalo

U Napretkovom domu u Mostaru u ponedjeljak je predstavljeno petoknjižje autorice Zdenke Marić Čorkalo.

- Ovih pet knjiga je napisano od 2019. godine, a zbog koronavirusa nismo mogli održati predstavljanje u Mostaru. Svake godine napišem knjigu, a obično su tematske prirode. Nalazimo se u mjesecu studenom, mjesecu silnog stradavanja hrvatskog naroda (Vukovar i Škabrnja), a kako sam ja prošla preko 1.300 dana u osam ratnih bolnica Hrvatske i Bosne blisko mi je ta tema, a o njoj i pišem – rekla je autorica Zdenka Marić Čorkalo.

- Cilj mi je da se upamte neke priče, radi se o tome da ostavimo nešto zapisano. Ovo je jedna životna tema, u mnogima rat još nije završio radi nepravde – ističe Marić Čorkalo.

Riječ je o knjigama „Veslo” (2019.), „Betty iz Rijeke” (2020.), „Druga orahova ljuska” (2021.), „Susreti” (2022.) i „Tragom zlata” (2022.).

- U knjizi „Susreti“ govori se o zatočenicima u logorima i zatvorima 1991. i 1971. godine te je to knjiga koju sam napisala po iskazima. „Betty iz Rijeke“ opisuje jednu moju gazdaricu iz Rijeke koja je bila plemenita žena i ova knjiga je posveta njoj. Knjiga „Druga orahova ljuska“ je priča o jednoj obitelji rasutoj diljem svijeta na raznim kontinentima koji se nisu mogli vratiti u domovinu, „Tragom zlata“ opisuje jednu splitsku priču i jednu ljudsku dramu, dok knjiga „Veslo“ prenosi događaje i emocije pojedinaca, skupina, obitelji, ratnih patnika, kao svjedočanstvo i simbol – ukratko je autorica predstavila svoje petoknjižje.

Organizator predstavljanja je Hrvatsko kulturno društvo (HKD) Napredak sa sjedištem u Mostaru, a predsjednik Napretka fra Andrija Nikić rekao kako je ovo jedan od načina zahvale ovoj velikoj hrvatskoj književnici.

- Među nama se nalazi doktorica koja je za vrijeme pobjedničkog Domovinskog rata, kao liječnica, bila u osam bolnica diljem Hrvatske i BiH. Nitko joj nije rekao hvala i ja sam rekao da ćemo joj mi ovdje u Mostaru predstavljanjem njezinih knjiga reći hvala – rekao je Nikić.

Autorici je ovom prigodom uručen testimonium o članstvu u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti Mostar i zahvalnica kao vidljivi dokaz zahvalnosti za njezin uspješni rad među ranjenim i bolesnim hrvatskim hraniteljima.

- I na ovaj način želimo reći „Zdenka, hvala ti!“ – poručio je fra Andrija Nikić.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!