[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/10\/08\/svjetska-banka-1.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/10\/08\/100x73\/svjetska-banka-1.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/10\/08\/svjetska-banka-1.jpg","size":"334.15","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Ekonomija

Svjetska banka - Na zapadnom Balkanu 44 posto zaposlenih, u BiH 35 posto

Redovni ekonomski izvještaj Svjetske banke pokazao je da, bez obzira na pozitivna kretanja na tržištu rada, na zapadnom Balkanu posao ima manje od polovine stanovnika radno-aktivne dobi odnosno 44 posto.

Na predstavljanju izvještaja danas u Sarajevu istaknuto je da u Bosni i Hercegovini 34 posto stanovništva radno-aktivne dobi ima posao, a na Kosovu samo 30 posto.

Navedeno je da se u BiH u 2019. očekuje usporavanje ekonomskog rasta na 3,1 posto, sa 3,6 posto u 2018. u velikoj mjeri zbog smanjenja neto izvoza.

Pojašnjeno je da je smanjenje izvoza uzrokovano usporavanjem ekonomskog rasta u EU - značajnom trgovinskom partneru BiH, zatim nižim svjetskim cijenama aluminija koji je glavni bh. izvozni proizvod, te gubitkom tržišta za neke robe zbog regionalnih trgovinskih sporova.

Također, Svjetska banka očekuje da u BiH u 2019. fiskalni bilans pređe u deficit, kao i da dođe do povećanja deficita tekućeg računa na 4,3 posto nakon neznatnog smanjenja u 2018.

Naglašeno je da su rizici po izgled BiH dosta uravnoteženi - s vanjske strane spor ekonomski rast EU, a s domaće kašnjenje u uspostavljanju vlasti.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!