[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/12\/03\/un-zastava.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/12\/03\/100x73\/un-zastava.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/12\/03\/un-zastava.jpg","size":"108.27","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / Svijet

Sastanak UN-a - Značaj teritorijalnog integriteta Sirije

Predstavnici 11 zemalja i dvije međunarodne organizacije naglasili su značaj teritorijalnog integriteta Sirije i borbe protiv terorizma u zemlji na sastanku u Briselu.

Domaćin sastanka je bio specijalni izaslanik Ujedinjenih naroda (UN) za Siriju Geir Pedersen.

Izražena je podrška nastojanjima da se pronađe političko rješenje za sirijsku krizu, javlja Anadolija. 

Sastanku su prisustvovali predstavnici Arapske lige i Evropske unije, kao i Turske, Egipta, Francuske, Njemačke, Iraka, Jordana, Norveške, Katara, Saudijske Arabije, Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država.

- Ponovo smo potvrdili našu podršku punoj implementaciji rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a o značaju jedinstva i teritorijalnog integriteta Sirije, borbe protiv terorizma u svim njegovim oblicima, kao i hitan prekid vatre širom zemlje, oslobađanje zarobljenika i nesmetanu dostavu humanitarne pomoći - navodi se u saopćenju objavljenom nakon sastanka.

Pedersen je pozdravio napore u tom smjeru i ponovio da će zemlje učesnice povećati svoju podršku naporima za pronalaženje političkog rješenja za sirijsku krizu.

- Izražavamo duboku zabrinutost zbog patnji i nasilja sirijskog naroda koje traju više od deset godina i teške humanitarne situacije - navodi se u saopćenju.

Sirija je u ratu od početka 2011. godine, kada je sirijski režim suzbio prodemokratske proteste.

U posljednjoj deceniji ubijeno je oko pola miliona ljudi, a više od 12 miliona moralo je napustiti svoje domove.

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!