[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/08\/23\/unfpa-sarajevo-dr-aynabat-kada-majda-gabriela.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/08\/23\/100x73\/unfpa-sarajevo-dr-aynabat-kada-majda-gabriela.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/08\/23\/unfpa-sarajevo-dr-aynabat-kada-majda-gabriela.jpg","size":"398.72","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Sport

Predstavnice Specijalne olimpijade BiH na Globalnom samitu UN u Najrobiju

U saradnji sa Populacijskim fondom Ujedinjenih nacija - UNFPA, Specijalna olimpijada BiH će imati svoje predstavnice na Globalnom samitu UN-a koji će biti održan u Najrobiju tokom novembra ove godine.

Povodom zajedničke saradnje na sprovođenju  inkluzivnih aktivnosti u Bosni i Hercegovini, juče je u prostorijama UNFPA izvršna direktorica Specijalne Olimpijade BiH Kada Delić-Selimović prisustvovala sastanku sa  Aynabat Annamuhmadevom, direktoricom za BiH, Srbiju, Sjevernu Makedoniju i Kosovo, kao i njenim saradnicama Gabrijelom Jurela i Majdom Prljača. 

Na sastanku je razgovarano o načinu zajedničke saradnje i odlasku  predstavnica Specijalne olimpijade BiH  na Samit u Najrobiju, na kojem će prezentovati inkluzivni nogomet i mogućnosti trenažnog procesa, takmičenja, edukacije, zdravstvenih pregleda, sa posebnim osvrtom na uključivanja ženske populacije u ruralnim sredinama.

Od 1995. godine UNFPA u BiH radi na unapređenju seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava u vezi s tim, na osnaživanju žena, rodnoj jednakopravnosti te zagovaranju kvalitetnih podataka o toj populaciji koji će se koristiti u razvojnim politikama i strategijama, što će doprinijeti i implemntaciji Strategije Specijalne olimpijade Evrope/Euroazije za period 2016-2020 u Bosni i Hercegovini.

Programi koje sprovodi Specijalna olimpijada BiH, kao što su Mladi sportaši, Inluzivna takmičenja,  Zdravstveni programi, Programi za roditelje, usko su vezani sa aktivnosima UNFPA s posebnim fokusom na rodnu ravnopravnost, seksualno i reproduktivno zdravlje, uklanjanje svih oblika diskriminacije, osnaživanje marginalizranih grupa s naglaskom na žene, adolescente i mlade (posebno djevojčice), saopćeno je iz Specijalne olimpijade BiH.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!