[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/02\/07\/miriscija-javne-nabavke.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/02\/07\/100x73\/miriscija-javne-nabavke.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/02\/07\/miriscija-javne-nabavke.jpg","size":"69.52","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Ekonomija

Miraščija: BiH kroz postupke javnih nabavki godišnje gubi do 500 miliona KM

Postupci javnih nabavki u BiH su netransparentni, neravnopravno tretiraju te diskriminiraju učesnike u postupku, ne potiču aktivnu i fer konkurenciju,a neefikasni su i neekonomični, pokazuju glavni nalazi projekta "Da javne nabavke postanu javne" koji su predstavljeni danas u Sarajevu.

Mervan Miraščija iz Fonda otvoreno društvo BiH izjavio je na pres-konferenciji da Bosna i Hercegovina godišnje gubi ogromne iznose javnih sredstava kroz postupke javnih nabavki, a procjenjuju su na četiri do pet stotina miliona KM.

Naveo je da se kršenje Zakona o javnim nabavkama ponavlja u svim fazama postupka, te da taj zakon krše ugovorni organi na svim nivoima vlasti.

- Veliko je nepovjerenje privrednih subjekata, odnosno ponuđača u sistem javnih nabavki i primjetna je kartelizacija tržišta javnih nabavki - istakao je Miraščija.

Miraščija je dodao da će u 2020. fokus monitoringa javnih nabavki biti na svrsishodnosti, zbog činjenice da je riječ o izbornoj godini.

- Indikativno je da budžeti za javne nabavke u izbornim godinama rastu za više od 50 posto - naglasio je Miraščija.

Aleksandar Draganić iz Agencije za razvoj preduzeća Eda rekao je da je u postupcima javnih nabavki u BiH i dalje mala konkurencija, te da veliki broj pokrenutih postupaka bude poništen uz argumentaciju da "nijedna zaprimljena ponuda nije prihvatljiva".

- Među glavnim narušavanjima Zakona o javnim nabavkama su "skrojene" tehničke i druge karakteristike predmeta nabavke, kao i "skrojeni" tehnički i finansijski uslovi na strani ponuđača - potcrtao je Draganić.

Dodao je da su prisutni i nerealno visoki zahtjevi u pogledu garancija i obezbjeđenja, propisivanja minimalnih rokova kod kompleksnih nabavki, te su česte izmjene planova javnih nabavki, kao i uvođenje novih nabavki.

Aleksandra Martinović iz Transparency Internationala BiH potcrtala je da je ukupna vrijednost praćenih postupaka u 2019. viša od 1,8 milijardi KM, te da je uočeno bolje poštovinje zakona nego prethodnih godina, ali i dalje ima primjera kritičnih praksi.

Učesnici u projektu "Da javne nabavke postanu javne" su Fond otvoreno društvo BiH, Transparency International BiH, Udruženje "Tender" Banja Luka, Agencija za razvoj preduzeća Eda i Media Centar Sarajevo.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!