[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/02\/27\/mijanmar-protesti-policija-twitter.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/02\/27\/100x73\/mijanmar-protesti-policija-twitter.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/02\/27\/mijanmar-protesti-policija-twitter.jpg","size":"180.01","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / Svijet

Mijanmarski ambasador traži od UN-a da zaustavi vojni udar

Mijanmarski ambasador u Ujedinjenim nacijama zatražio je u petak od Svjetske organizacije da koristi "sva neophodna sredstva" da zaustavi vojni udar u njegovoj zemlji, u iznenađujućem apelu u ime svrgnute vlade dok policija guši proteste protiv hunte.

Ta zemlja jugoistočne Azije u krizi je otkako je vojska preotela vlast 1. februara i uhapsila je izabranu čelnicu Aung San Suu Kyi i veći dio čelništva njene stranke, pozivajući se na navodne prevare na novembarskim izborima na kojima je pobijedila njena stranka.

Puč je izazvao proteste stotina hiljada ljudi na mijanmarskim ulicama i osude zapadnih zemalja, od kojih su neke uvele limitirane sankcije.

Mijanmarski ambasador u UN-u  Kyaw Moe Tun poručio je Generalnoj skupštini da govori u ime vlade  Suu Kyi i apelovao je na Svjetsku organizaciju da "koristi sva neophodna sredstva protiv mijanmarske vojske i da pruži zaštitu i sigurnost narodu".

- Potrebna nam je dodatna snažna akcija međunarodne zajednice da odmah prekine vojni udar, da zaustavi represiju nad nevinim narodom i da obnovi demokratiju - poručio je on 193-članoj Generalnoj skupštini, izazivajući aplauz.

U svom završnom izlaganju na burmanskom jeziku, Kyaw Moe Tun,  karijerni diplomata, uputio je pozdrav gestom s tri prsta u znak podrške prodemokratskim demonstrantima i objavio je: "naš cilj će prevladati".

Reuters nije bio u mogućnosti da odmah kontaktira vojsku radi komentara.

Protivnici puča pozdravili su Kyaw Moe Tuna kao junaka.

- Narod će pobijediti i vlašću opsjednuta hunta će propasti - napisao je jedan od čelnika protesta, Ei Thinzar Maung, na Facebooku.

Specijalna posrednica UN-a za  Mijanmar, Christine Schraner Burgener, insistirala je u Svjetskoj organizaciji na kolektivnom "jasnom signalu podrške demokratiji" i poručila je Generalnoj skupštini da ne treba priznati ni legitimizirati huntu.

 

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!