[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/02\/13\/13022020-01mario.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/02\/13\/100x73\/13022020-01mario.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/02\/13\/13022020-01mario.jpg","size":"133.28","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / Bosna i Hercegovina

Kegelj: Osobe s invaliditetom i poteškoćama u razvoju nisu bespomoćne

Dvodnevna humanitarna akcija "Doručak s ljubavlju" počela je u četvrtak ispred Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru s ciljem poticanja integracije djece s poteškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom u društvo kao aktivnih članova lokalne zajednice.

Predsjednica Udruge roditelja i djece s posebnim potrebama "Vedri osmijeh" Danijela Kegelj istaknula je kako ova akcija ima velik značaj.

- Kada pričamo o inkluziji, pričamo samo o nekakvom procesu obrazovanja, ali inkluzija je nešto puno šire. To je integracija u društvenu zajednicu i ovom akcijom želimo poslati poruku kako osobe s invaliditetom imaju plemenita i lijepa osjećanja, da i oni kao i svi mladi ljudi imaju potrebu zaljubiti se, slaviti Valentinovo i druge slične sadržaje. Jednostavno, želimo pokazati da su oni tu, da postoje, da su naša stvarnost i da žele sudjelovati u svakodnevnici - kazala je Kegelj.

Istaknula je kako se proces inkluzije u Mostaru iz škola počeo prelijevati i na ostale segmente društva.

- Što se tiče inkluzije, Mostar je po mnogim stvarima svijetla točka. Sva naša sportska društva postala su toliko otvorena za osobe s invaliditetom, kao i tehnološka društva, kulturne manifestacije i slično, ali kod nas je još uvijek prisutna ta potreba karitativnog djelovanja, što stvara sliku da su osobe s invaliditetom nemoćne i da im se pruža samo nekakav vid socijalne zdravstvene pomoći - kazala je Kegelj.

Po njezinim riječima, osobe s invaliditetom i poteškoćama u razvoju nisu nesposobne niti bespomoćne.

- Mi nastojimo poslati poruku kako osobe s invaliditetom i poteškoćama u razvoju mogu puno toga učiniti. One nisu nesposobne ili bespomoćne, samo su uskraćene za određene mogućnosti, a mnoge druge stvari mogu raditi, možda i bolje nego osobe bez invaliditeta. Možda je vrijeme da se govori o cjelokupnoj integraciji, a ne samo o inkluziji jer smo taj pojam zalijepili za školovanje - naglasila je Kegelj.

Građani Mostara danas i sutra mogu kupnjom privjesaka i slastica na štandu postavljenom ispred Filozofskog fakulteta dati svoj doprinos humanitarnoj akciji.

- Jedan od ciljeva ove akcije je i osvijestiti javnost da djeca s poteškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom postoje te da oni još uvijek na određeni način strepe izaći u javnost. Njih ne treba sažalijevati i gledati ih na taj način jer je to najgore što čovjek može učiniti. Treba ih ohrabriti i dati im do znanja da svojim kapacitetima i znanjima mogu napredovati i biti pravedni i jednakopravni članovi naše zajednice - istaknuo je asistent na Studiju socijalnog rada Filozofskog fakulteta Marijan Tustonja.

Humanitarnu akciju pokrenula je i provodi udruga "Vedri osmijeh" u suradnji sa studijima socijalnog rada, logopedije i edukacijske rehabilitacije, a provodit će se u četvrtak i petak, od 10 do 14 sati.

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!