[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/03\/05\/kastela-izlozba.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/03\/05\/100x73\/kastela-izlozba.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/03\/05\/kastela-izlozba.jpg","size":"73.21","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Kultura

Izložba crteža Gabriela Jurkića otvorena u Kaštelima

U sklopu obilježavanja dana grada Kaštela u ambijentu dvorca Vitturi u četvrtak je otvorena izložba crteža Gabrijela Jurkića iz fundusa Franjevačkog muzeja i galerija Gorica (FMGG) Livno.

Kako su za Fenu kazali organizatori, Franjevački muzej i galerija Gorica-Livno, kao čuvar Jurkićeve umjetničke ostavštine, nastoji povremenim izložbama omogućiti da bogato umjetničko nasljeđe živi i dalje.

Po riječima autorica izložbe Željke Markov, izložba predstavlja crtačku dionicu Jurkićeva stvaralaštva i na njoj je prikazano 80 Jurkićevih crteža koji se nalaze u zbirci Franjevačkog muzeja i galerije Gorica-Livno.

Svečanosti otvaranja nazočili su gradonačelnik Kaštela Denis Ivanović i gradonačelnik Livna Darko Čondrić.

Zbog epidemioloških mjera otvorenju izložbe nije moglo prisustvovati veći broj ljudi, a iz FMGG-a su pozvali stanovnike Kašetla i okolice da u sljedeća tri tjedna pogledaju i uživaju u likovnim impresijama jednog od značajnijih predstavnika simbolizma, impresionizma i kasne secesije u bosanskohercegovačkom i hrvatskom slikarstvu.

Gabrijel Jurkić rođen je 1886. godine u Livnu. Učio je slikarstvo u privatnoj školi Čikoša i Crnčića (1906./07.) i Privremenoj višoj školi za umjetnosti i obrt u Zagrebu (1907./08.), a zatim na Akademiji likovnih umjetnosti u Beču kod Aloisa Deluga (1908./09.).

U Sarajevu je živio do 1956. godine kada se sa suprugom Štefom preseljava u Franjevački samostan Gorica u Livnu gdje je ostao do svoje smrti 1974. godine.

U znak zahvalnosti franjevcima je ostavio dio svoga umjetničkog opusa: dvjestotinjak slika i oko šest tisuća crteža, skica i krokija.

Godine 1970. nagrađen je Zlatnom plaketom Udruženja likovnih umjetnika BiH kao jedan od petorice doajena bosanskohercegovačke umjetnosti.

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!