Ministar za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine Sevlid Hurtić sastao se u Beču s ministricom pravde Republike Austrije Almom Zadić, a u fokusu razgovora je bila migrantska situacija u našoj zemlji, saopćilo je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH pozivajući se na Hurtićev kabinet.
Hurtić je upoznao ministricu Zadić sa problemom koji se pojavio u Bihaću a odnosi se na pomoć austrijske vlade da u okviru Privremenog prihvatnog centra „Lipa“ bude izgrađen Centar za detenciju. S obzirom na to da je ranije posjetio „Lipu“, istakao je da detencijski centar izgleda kao zatvor za koji ne postoje zakonski uslovi da bude otvoren i korišten.
Navedeno je i da je Centar za detenciju, čiji je kapacitet za 12 osoba, uglavnom izgrađen od kontejnera a da je za izgradnju potrošeno pola miliona eura.
Ministrica Zadić je kazala da nije upoznata o tome ko je iz austrijske vlade finansirao izgradnju detencijskog centra, ali da Ministarstvo pravde nije finansiralo organizaciju ICMPD da ovaj centar bude izgrađen.
Dodala je i da je sve oko ovog procesa još uvijek netransparentno.
Ministar Hurtić je naglasio da će se zalagati da svi podaci budu objelodanjeni, da ovo pitanje bude sistemski uređeno i da neće dozvoliti da u Bosnu i Hercegovinu dolaze samo migranti koji su na svom putu prekršili zakone te se kao takvi usmjeravaju u našu zemlju.
Naglasio je da bi za Bosnu i Hercegovinu bilo značajno da ministrica Zadić posjeti centar „Lipa“ i da dobije sve potrebne informacije.
Ministrica je kazala da je u kontaktu sa svojim kolegama i da će insistirati da dobije sve potrebne informacije te čestitala ministru Hurtiću na zalaganju za rješavanje ovog problema.
Na sastanku je razgovarano o trenutnoj političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini, posljednjim dešavanjima u našoj zemlji, ali i radu Vijeća ministara BiH.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.