[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/05\/04\/fna-138941.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/05\/04\/100x73\/fna-138941.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/05\/04\/fna-138941.jpg","size":"46.77","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / Bosna i Hercegovina

Halilović: Sliku o pravosuđu narušavaju pojedinci upitnog moralnog kvaliteta

Glavni federalni užilac Munib Halilović izjavio je da dio kadrova u pravosuđu, njih oko deset posto ili manje, upitnog moralnog i stručnog kvaliteta, čija se ista imena pojavljuju u aferama, narušava generalnu sliku o pravosuđu gdje inače radi daleko veći broj profesionalnih i časnih kadrova.

Halilović je to kazao novinarima uoči današnjeg Foruma o reformi integriteta pravosuđa u Bosni i Hercegovini, čiji je organizator nevladina asocijacija Transparency International, a povod izmjene i dopune Zakona o visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH.

Po Halilovićevim riječima, izmjene ovog zakona čiji je predlagač Ministarstvo pravde BiH sadrže pomak, ne i rješenja za odstranjivanje nečasnih pojedinaca iz pravosudnog sistema. Izmjene nude hitna rješenja za "gašenje vatre" trenutnih problema, kazao je.

Glavni federalni tužilac smatra da stanje u pravosuđu inače nije ništa lošije nego u drugim sektorima, ali da u tome i jeste  problem jer bi trebalo da prednjači kvalitativno nad drugima, zbog čega su reforme potrebne.

Damir Arnaut, također učesnik Foruma, kazao je da istraživanje odgovarajuće parlamentarne komisije govori o veoma lošem stanju u pravosuđu BiH.

Izvještaj tog tijela će biti gotov do kraja juna i bit će prvi domaći izvještaj te vrste, s preporukama za poboljšanje stanja.

Arnaut nije želio prejudicirati sadržaj već je kazao da je sprega politike i pravosuđa ono što treba mijenjati kao veoma opasnu pojavu naročito za zemlju koja pretenduje za članstvo u Evropskoj uniji.

Srđan Blagovčanin, predsjednik Transparency Internationala, smatra da je stanje u domaćem pravosuđu zarobljeno političkim uticajem, ali i da su izmjene navedenog zakona prvi iskorak.

Prema mišljenju Venecijanske komisije, dodao je Blagovčanin, problem niije samo u Zakonu o sudskom i tužilačkom vijeću već zarad potrebnog jačanja integriteta pravosuđa, treba unaprijediti više drugih propisa.

Današnji forum, dodao je, posvećen je raspravi o konkretnim preporukama i prijedlozima svih relevantnih aktera, uključujući predstavnike pravosuđa, međunarodnih organizacija i civilnog društva.

Jačanje integriteta preduvjet je za uspostavu nezavisnosti i vraćanje povjerenja građana u pravosuđe, naveli su organizatori tog skupa.

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!