[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/06\/09\/xk_3.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/06\/09\/100x73\/xk_3.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/06\/09\/xk_3.jpg","size":"46.10","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]

Rimski tužioci istražuju korupciju u vezi s mostom preko Mesinskog moreuza

 Javno tužilaštvo u Rimu saopštilo je u utorak da istražuje navodnu korupciju i navodno odavanje službenih tajni u vezi s projektom izgradnje mosta preko Mesinskog moreuza koji bi povezao Siciliju i kopnenu Italiju, javila je Ansa.

U saopštenju se navodi da je specijalna jedinica ROS karabinjerske policije zadužena za pretrese trojice osumnjičenih: bivšeg zamjenika predsjednika italijanskog Revizorskog suda koji je penzionisan u februaru, biznismena i advokata koji je bio bivši član odbora kompanije "Stretto di Messina Spa".

Slučaj se odnosi na navodne pokušaje utjecaja na pregled konačnog projekta za izgradnju mosta od strane državnog revizora.

Vlada premijerke Giorgie Meloni nadala se da će radovi na projektu izgradnje najdužeg visećeg mosta na svijetu, vrijednom 13,5 milijardi eura, započeti prošle godine, ali prigovori Revizorskog suda učinili su da to nije moguće.

Vlada je u februaru donijela uredbu kako bi se prevazišli problemi u vezi s projektom koje je pokrenuo sud.

Zamjenik premijera i ministar prometa i infrastrukture Matteo Salvini rekao je da je uvjeren da će radovi na mostu početi ove godine.

Projekt uključuje izgradnju visećeg mosta dugog 3,3 kilometra, 40 kilometara cestovnih i željezničkih veza, tri nove željezničke stanice i poslovni centar u Kalabriji.

Projekt, koji je podržavao pokojni trostruki premijer i medijski mogul Silvio Berlusconi, bio je decenijama odgađan zbog visokih troškova i zabrinutosti oko utjecaja na okoliš, seizmičkih rizika i moguće infiltracije mafije - prvi planovi izrađeni su prije više od pola stoljeća.

Ali Salvini ga je oživio nakon pobjede desnog centra na općim izborima 2022. godine.

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!