[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/29\/l-1507fe2132f25f0edd7ed258b89b6a51.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/29\/100x73\/l-1507fe2132f25f0edd7ed258b89b6a51.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/29\/l-1507fe2132f25f0edd7ed258b89b6a51.jpg","size":"99.09","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / BiH

Održan subregionalni sastanak o jačanju zdravstvene pripremljenosti na zadravstvene rizike

Predstavnici institucija vlasti u oblasti zdravstva iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Srbije i Kosova okupili su se u Skoplju na subregionalnom sastanku o jačanju pripremljenosti i odgovora na sve vrste rizika, čime je obilježen završetak projekta finansiranog od EU "Jačanje otpornosti zdravstvenih sistema na zapadnom Balkanu", saopštila je Služba za odnose s javnošću Svjetske zdravstvene organizacije u BiH.

Inicijativom, koju je vodio Balkanski centar za vanredne situacije Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) uz podršku Programa za zdravstvene vanredne situacije i Jedinice za mobilizaciju resursa Regionalnog ureda SZO za Evropu, potvrđena je posvećenost SZO-a pružanju podrške zdravstvenim institucijama na zapadnom Balkanu u izgradnji otpornijih zdravstvenih sistema. 

- SZO je značajno ojačala kapacitete za pripremljenost i odgovor na vanredne situacije širom zapadnog Balkana i evropske regije - izjavio je regionalni direktor za vanredne situacije pri Regionalnom uredu SZO za Evropu Gundo Weiler.

Menadžer programa iz Generalnog direktorata Evropske unije za susjedstvo i pregovore o proširenju (DG NEAR) Marco Emilio Chiapusio kazao je da uspješan završetak komponente ‘Jačanje i održavanje kapaciteta za pripremljenost i odgovor na sve vrste rizika u regiji zapadnog Balkana’ pokazuje da kombinacija robusne izgradnje kapaciteta i redovnih strateških procjena rizika, zajedno sa koordinacijom i razmjenom informacija među partnerima na zapadnom Balkanu, UN-om, EU-om i međunarodnim organizacijama, stvara kulturu pripremljenosti za zdravstvene vanredne situacije.

Tokom projekta, više od 21 radionica za izgradnju kapaciteta okupila je više od 500 različitih aktera, fokusirajući se na stratešku procjenu rizika, upravljanje infodemijom i jačanje laboratorijskih kapaciteta. Strateški alat SZO-a za procjenu rizika omogućio je sveobuhvatne procjene rizika i identifikaciju praznina u spremnosti, dok su napori na operacionalizaciji Centara za javnozdravstvene vanredne situacije unaprijedili odgovor na vanredne situacije, što je posebno vidljivo u napretku Sjeverne Makedonije. Prekogranična saradnja na transnacionalnim zdravstvenim prijetnjama, poput poboljšanih kapaciteta Kosova, ojačala je regionalnu koordinaciju.

Također, izvještaji SZO-a o sigurnosti hrane i razmjeni informacija u vanrednim situacijama naglasili su važnost pouzdane komunikacije tokom kriza, podstičući povjerenje i saradnju u regiji, navodi se u saopštenju. 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!