[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/04\/10\/covax-vakcine-foto-unicef.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/04\/10\/100x73\/covax-vakcine-foto-unicef.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/04\/10\/covax-vakcine-foto-unicef.jpg","size":"105.97","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / Bosna i Hercegovina

MCP BiH - Glavni prioritet COVAX-a je osiguravanje sigurnih i efikasnih cjepiva

U vezi s nedavnim znanstvenim pregledima cjepiva AstraZeneca (AZ) COVID-19, Ministarstvu civilnih poslova BiH obratili su se predstavnici COVAX mehanizma.

- Dopisom se iznova potvrđuje sigurnost koja je posebice zajamčena samo u okviru mehanizma koji su strogo kontrolirani i u koje je BiH uključena. Naime, glavni prioritet COVAX-a je osiguravanje sigurnih i efikasnih cjepiva za najugroženije širom svijeta. Partneri COVAX-a, uključujući SZO, pomno prate vijesti o mogućnosti vrlo rijetke nuspojave AZ vakcine. Odluke o uporabi cjepiva temelje se na smjernicama SZO - navodi se iz Ministarstva civilnih poslova BiH (MCP BiH).

Kako se navodi u saopćenju za javnost, Globalni savetodavni odbor SZO za sigurnost cjepiva (GACVS) pregledao je 7. aprila ove godine najnovije globalne podatke o rijetkim događajima krvnih ugrušaka s niskom razinom trombocita, nakon cijepljenja AZ cjepivom.

Taj se pregled odvijao zajedno s nalazima Europske agencije za lijekove i vlastite kontrole Regulatorne agencije za lijekove i zdravstvene proizvode Ujedinjenog Kraljevstva.

Globalni savetodavni odbor SZO za sigurnost cjepiva (GACVS) konstatirao je da uzročno-posljedična veza između cjepiva i pojave krvnih ugrušaka nije potvrđena zbog ograničenih podataka te da se daljnja uporaba AZ cjepiva pažljivo prati.

- Na temelju toga, WHO savjetuje da države nastave s primjenom AZ cjepiva. Kao što je ponovljeno u izjavama Europske agencije za lijekove, kao i Svjetskog savjetodavnog odbora SZO za sigurnost cjepiva (GVACS) AZ cjepivo ostaje važno javnozdravstveno sredstvo protiv pandemije COVID-19 i efikasano je u prevenciji teških slučajeva, hospitalizacije i smrti. Državama se savjetuje da ojačaju svoje sustave nadzora i nastave s praćenjem i izvješćivanjem putem regulatora za lijekove - navodi se u saopćenju Ministarstva civilnih poslova BiH.

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!