[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/08\/21\/srebren.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/08\/21\/100x73\/srebren.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/08\/21\/srebren.jpg","size":"407.02","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / Bosna i Hercegovina

U Srebrenici postavljena spomen-ploča u znak sjećanja na nedužne žrtve

U organizaciji Udruženja žrtava i svjedoka genocida danas je, u povodu 27. godišnjice ubistva 17 civila ispred stare policijske stanice u Srebrenici, postavljena spomen-ploče u znak sjećanja na ubijene i veliki broj  mučenih Bošnjaka u i ispred ove policijske stanice.

U prisustvu članova porodica ubijenih i preživjelih žrtava, s tog mjesta je još jednom poručeno da se istina mora znati i zločin osuditi.

Šehida Abdurahmanović, čiji je suprug Jakub ubijen na tom mjestu, kazala je da postavljanje spomen-ploče za preživjele mnogo znači kako bi se mjesto stradanja njihovih najmilijih obilježilo dostojanstveno.

- Moj suprug je ubijen među prvima u zgradi stare policijske stanice. U ovoj zgradi je trebao biti zaštićen, ali je ubijen. Njega su našli u stanu i odveli od nas i ubili ga u ovoj zgradi – istakla je Abdurahmanović.

Predsjednica Udruženja Majke enklave Srebrenica i Žepa Munira Subašić je poručila preživjele žrtve rata po zakonu imaju pravo da obilježe mjesta gdje se događao zločin.

- Godine 1992. u ovoj zgradi je počeo genocid i po našoj evidenciji je ubijeno 29 Bošnjaka, a među njima su bili i ugledni ljudi. Ova zgrada je trebala štititi sve građane u Srebrenici, međutim zločin i genocid je prvo počinjen ovdje u ovoj zgradi - istakla je Subašić.

Zamjenik načelnika Općine Srebrenica Hamdija Fejzić je kazao da ne očekuju tenzije u gradu nakon postavljanja spomen-ploče.

- Mi danas postavljamo ploču u ime ubijenih nedužnih civila. Svako mjesto treba obilježiti bilo gdje je ubijena nevina žrtva. Sa ovog mjesta šaljem poruku da se nikome ne ponovi Srebrenica - naglasio je Fejzić.

Stara policijska stanica, gdje je danas postavljena spomen-ploča, 1995. godine je prilikom pada zaštićene zone Srebrenica služila kao sabirni centar za Bošnjake iz kojeg su odvođeni i ubijani na različitim lokacijama u i oko Srebrenice.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!