Pod sloganom „Zajedno jačamo povjerenje u nauku i razvoj“ , 19. i 20. oktobra održana je Konferencija COBISS 2022 u Institutu informacijskih znanosti u Mariboru, prvi put uživo nakon nekoliko godina pandemije COVID-19. Tokom ova dva dana održana su 24 predavanja koja je pratilo više od 600 učesnika iz 12 zemalja, saopćeno je iz NUB BiH.
U organizaciji Instituta informacijskih znanosti iz Maribora (IZUM) i Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine, uz finansijsku podršku IZUM-a iz Maribora, na ovoj Konferenciji učestvovalo je trinaest predstavnika biblioteka/knjižnica, članica Virtualne biblioteke Bosne i Hercegovine (ViBBiH).
Na COBISS konferenciji predstavljene su zanimljive teme iz različitih oblasti nauke, od bibliotekarstva do superračunarstva.
U ime Virtuelne biblioteke Bosne i Hercegovine, izlaganje na temu Virtualna biblioteka Bosne i Hercegovine (VIBBiH): izazovi i dostignuća imala je mr. Azra Smajić Gačević, v. d. rukovodilac Virtualne biblioteke BiH.
U ovom izlaganju predstavljeno je osnivanje COBISS centra Bosne i Hercegovine, zadaci Virtualne biblioteke Bosne i Hercegovine, aktivnosti članica sistema COBISS.BH, pokazatelji rasta, automatizirana pozajmica, informacioni sistem o istraživačkoj djelatnosti u Bosni i Hercegovini.
U okviru Konferencije COBISS 2022 održan je i sastanak VIBBiH tima i predstavnika IZUM-a vezano za pitanja koja su važna za razvoj mreže COBISS.Net u Bosni i Hercegovini.
Na ovom sastanku razgovaralo se o daljim planovima i obuci instruktora za kurseve/tečajeve Upotreba programske opreme COBISS3, transliteraciji za arapski, perzijski i osmanski turski jezik, online bibliografijama i implementaciji E-CRIS sistema u Bosni i Hercegovini.
COBISS sistem (Kooperativni bibliografski sistem i servisi) je prihvaćen 1987. godine u kojem su učestvovale najznačajnije biblioteke bivše Jugoslavije.
Biblioteke Bosne i Hercegovine uključile su se u sistem COBISS 1988. godine. To su bile Narodna i univerzitetska biblioteka BiH, Narodna biblioteka Tuzla, Narodna biblioteka Banja Luka, Narodna biblioteka Mostar, Klinički centar Univerziteta u Sarajevu.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.