[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/01\/24\/sanja-bagaric-arnaut.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/01\/24\/100x73\/sanja-bagaric-arnaut.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/01\/24\/sanja-bagaric-arnaut.jpg","size":"253.47","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / Bosna i Hercegovina

Aerodrom Sarajevo: Nismo dobili nikakve posebne preporuke u vezi koronavirusa

Međunarodni aerodrom Sarajevo ima usvojen Plan djelovanja u kriznim zdravstvenim situacijama i medicinskim hitnim slučajevima, dokument koji je donesen u skladu s odredbama Zakona o zrakoplovstvu BiH i po preporuci Direkcije za civilno zrakoplovstvo BiH i Svjetske zdravstvene organizacije, potvrdila je Feni glasnogovornica Sanja Bagarić-Arnaut.

Istakla je da Plan predviđa angažman i jasno precizira obaveze zaposlenika Međunarodnog aerodroma Sarajevo, Federalne granične sanitarne inspekcije, Zavoda za javno zdravstvo KS i FBiH, Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajevo, BHANSA-e odnosno Jedinice za pružanje usluga prilazne i aerodromske kontrole leta, Jedinice granične policije na aerodromu Sarajevo, Carinske ispostave Aerodrom Sarajevo, predstavnika zračnih operatora na MAS-u, Spasilačko-vatrogasne službe na Međunarodnom aerodromu Sarajevo, Civilne zaštite KS, osoblja bolnica i brojnih drugih, u kriznim zdravstvenim situacijama, odnosno svih involviranih u proces prihvata i otpreme putnika.

Govoreći o uređajima koji se koriste za provjeru temperature putnika, kazala je da  su za to zaduženi federalni i kantonalni zavodi za javno zdravstvo i Federalni sanitarni granični inspektor na Aerodromu Sarajevo.

Iz Ureda Svjetske zdravstvene organizacije za BiH, dodala je, osim standardnih preporuka za smanjenje izloženosti i prenošenje različitih oboljenja, a koje uključuju higijenu ruku, hrane i zaštitu disajnih puteva, nisu dobili nikakve preporuke, odnosno posebne zdravstvene mjere za putnike vezano za koronavirus.

Bagarić-Arnaut je naglasila da su svi sudionici u postupku rješavanja kriznih zdravstvenih situacija i medicinskih hitnih slučajeva obvezni za svoje osoblje, a posebno za osoblje koje će biti u kontaktu sa suspektnim putnikom, osigurati odgovarajuću zaštitnu opremu, odnosno maske, rukavice, odjeću i slično, a što su oni i osigurali za njihove zaposlenike.

- Premda nismo dobili nikave posebne instrukcije vezano za koronavirus, mi smo našim zaposlenicima dali preporuke kako bi smanjili izloženost i smanjili mogućnost prenosa oboljenja, a koje uključuje češće pranje ruku, zaštitu respiratornog sistema i sigurnost hrane - pojasnila je Bagarić-Arnaut.

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!